مدرسه امام کاظم علیه السلام به کانون مهم علمی در حوزه تبدیل شده است

مدرسه امام کاظم علیه السلام به کانون مهم علمی در حوزه تبدیل شده است


روزی که این مدرسه تاسیس شد، باور نمی کردیم با این سرعت و در این مدت کوتاه به نقطه کنونی برسیم؛ این نشانه توجه ویژه حضرت ولیعصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف است‌

حضرت آیت الله العظمي مکارم شیرازی امروز در گردهمایی مراکز و مدارس تحت اشراف که در مدرسه علمیه امام کاظم علیه السلام برگزار شد، ایشان با اشاره به فعالیت های مختلف علمی و پژوهشی صورت گرفته در بخش های مختلف فرمودند: خوشبختانه این مرکز به کانون مهم علمی در حوزه تبدیل شده است؛ روزی که این مدرسه تاسیس شد، باور نمی کردیم با این سرعت و در این مدت کوتاه به نقطه کنونی برسیم؛ این نشانه توجه ویژه حضرت ولیعصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف است.

معظم له افزودند: برخی از این مراکز و مدارس در حوزه برترین و برخی دیگر نیز جزو برترین ها هستند، بنده به سهم خودم از تمام کسانی که در این برنامه ها چه به صورت استاد، چه به صورت مشاور و چه به صورت راهنما و طلبه فعالیت می کنند تشکر می کنم.

ایشان فرمودند: وقتی گزارش ها را می شنویم و ثمرات و دستاوردها را مشاهده می کنیم خدا را شکر می کنیم؛ به کوری چشم همه آنهایی که حوزه ها را مذمت کرده اند می بینیم که چقدر حوزه های ما بالنده و پربار است و امیدواریم به نقطه بهتر از این نیز برسد.

ایشان در ادامه با استناد به حدیثی، از علم به عنوان جاده بهشت و از جهل به عنوان جاده دوزخ یاد کردند و خطاب به طلاب و فضلای حاضر در جلسه فرمودند: قدر امکانات و فضایی که فراهم شده را بدانید، خوب درس بخوانید و با تمام وجود دین خود را به اسلام ادا کنید.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی بیان کردند: در سابق وضعیت حوزه به شکل کنونی نبود، به لحاظ امکانات طلاب در مضیقه و سختی بودند، خوشبختانه امروز زمینه های لازم برای تحصیل طلاب فراهم است، امروز قم به مرکز بزرگ علمی تبدیل شده و نباید فرصت سوزی کنیم.

مرجع عالیقدر جهان تشیع بر اهمیت عمل به علم تاکید و با اشاره به روایتی تصریح کردند: در روایت داریم عالمی که تعلیم بدهد اما خودش عمل نکند مثل چراغی است که روشنایی می دهد اما خودش می سوزد؛ لذا شما عزیزان تلاش کنید به آنچه می دانید عمل کنید و نمونه ای از اخلاق اسلامی باشید.

معظم له علت دشمنی ها با حوزه و روحانیت را دریافت ضربات سنگین از ناحیه علما و مرجعیت دانسته و گفتند: در شرایط کنونی که هجمه ها به حوزه ها و روحانیت زیاد شده، باید کاری کنیم که روز به روز قدرت و قوت حوزه بیشتر شود.

ایشان فرمودند: باید با برخورد خوب، عمل به وظایف، نظم در امور و تواضع و فروتنی در برابر مردم، جامعه را به سمت دین و ارزش ها دعوت کنیم.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم حفظ وحدت و یکپارچگی در حوزه های علمیه تاکید کردند و فرمودند: حوزه ها، گروه های مختلف و اساتید باید با هم متحد باشند؛ چراکه هیچ اختلاف و کشمکشی به صلاح حوزه نیست.

معظم له همدردی با مردم و نقد سازنده نسبت به شرایط کنونی را رسالت دیگر روحانیت ذکر کرده و فرمودند: امروز مردم ما گرفتاری های اقتصادی و معیشتی زیادی دارند؛ مشکل گرانی و اقتصادی غوغا می کند؛ مردم بویژه اقشار آسیب پذیر تحت فشار شدید هستند؛ در چنین شرایطی باید مسؤولان به فکر مردم باشند و برای حل مشکلات تدابیر لازم را اتخاذ کنند.

ایشان در پایان توصیه هایی خطاب به طلاب و فضلای حاضر در جلسه بیان کردند و آنان را به وظیفه شناسی و آمادگی برای فداکاری در مسیر سربازی امام عصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف توصیه فرمودند.

پیش از ایراد فرمایشات حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی، مدیران مراکز و مدارس تحت اشراف  معظم له گزارشی از فعالیت ها و اقدامات مربوطه را ارائه کردند.

در پایان این مراسم نیز برگزیدگان هر کدام از مدارس و مراکز، جوایز و لوح تقدیر خود را از دست مبارک معظم له دریافت کردند.

captcha