غدیر نقطه وحدت جهان اسلام است؛ اجازه اختلاف ندهیم

غدیر نقطه وحدت جهان اسلام است؛ اجازه اختلاف ندهیم


شیعه امیر المؤمنین علی علیه السلام باید متخلق به اخلاق اسلامی و حسنه باشد؛ شیعه مولا علی علیه السلام اهل احتکار و کارهای ضد ارزشی و غیر اخلاقی نیست‌

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار ستاد برگزاری جشن های غدیر، با تقدیر از تلاش های دست اندرکاران مربوطه، جریان غدیر را یک واقعه مهم بی نظیر تاریخی و بسیار تاثیرگذار در تاریخ جهان اسلام ارزیابی کردند.

ایشان با بیان این که مسائل سیاسی بعد از واقعه غدیر به قدری پر رنگ بود که اجازه نداد این واقعه خود را نشان دهد تا جایی که برخی این واقعه مهم را فرموش کردند، اظهار داشتند: گروهی از علما در سده ها و قرن های مختلف کتاب هایی نوشتند تا فراموشی این واقعه جبران شود و به قدری نیز جبران شد، گروهی از شعرا نیز قرن به قرن این مساله را در اشعار خود پر رنگ کردند، اینها سبب شد مجددا حادثه غدیر در جایگاه خود قرار گیرد.

معظم له با تاکید بر پاسداشت دقیق واقعه غدیر، بر ضرورت کار محتوایی عمیق و دقیق در این راستا تاکید کرد و فرمودند: باید مراقب تحریف حدیث غدیر باشیم تا «من کنت مولاه فهذا علی مولاه» را به گونه ای دیگر تبیین نکنند و موضوع ولایت را در حد دوستی تنزل ندهند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با توصیه اکید همگان به پرهیز از توهین به مقدسات دیگر مذاهب اسلامی، تصریح کردند: در پاسداشت و بزرگداشت برنامه های غدیر نیز باید به این مهم توجه شود، البته ما از حق عدول نمی کنیم اما توهین به مقدسات را جایز نمی دانیم.

ایشان با بیان این که نباید اجازه دهیم غدیر که عامل وحدت است تبدیل به نقطه اختلاف شود، افزودند: مسائل مربوط به غدیر ما را نباید از سایر مطالب مربوط به امامت و ولایت غافل کند؛ بلکه بایستی با محوریت غدیر سایر فضائل و ارزش ها نیز برای مردم و جامعه تبیین و ترویج شود.

معظم له افزودند: در کنار این مسائل باید دیگر موضوعات اخلاقی و اجتماعی نیز تبیین گردد، شیعه امیر المؤمنین علی علیه السلام باید متخلق به اخلاق اسلامی و حسنه باشد، شیعه مولا علی علیه السلام اهل احتکار و کارهای ضد ارزشی و غیر اخلاقی نیست.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در ادامه خواستار توجه بیشتر به نهج البلاغه شده و فرمودند: نهج البلاغه دریایی از معارف گرانسنگ است، اما متاسفانه این کتاب شریف همچون خود مولا علی علیه السلام مظلوم است؛ در برنامه های خود برای نشر این معارف نیز برنامه ریزی لازم را داشته باشید .

ایشان در پایان برای دست اندرکاران ستاد بزرگداشت واقعه غدیر آرزوی توفیق کرده و فرمودند: امیدواریم در برنامه های خود موفق باشید و هر ساله با ابتکارات و نوآوری های جدید بتوانید به رسالت بزرگی که دارید عمل کنید.

captcha