باید به وسیله حج، بدبینی ها را تبدیل به خوش بینی کرد / آموزش حجاج و هیئت های اعزامی ضروری است

باید به وسیله حج، بدبینی ها را تبدیل به خوش بینی کرد / آموزش حجاج و هیئت های اعزامی ضروری است


این مناسک، به صورت مستقیم حج است ولی به صورت غیر مستقیم یک مسأله سیاسی است هرچند اسم امور سیاسی برده نشود‌

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار نماینده ی ولی فقیه در امور حج و زیارت و رئیس سازمان حج، علت وضعیت کنونی مناسبات ایران با عربستان را اشتباهاتی دانست که از سوی دو طرف صورت گرفته و فرمودند: باید به وسیله حج کاری کرد که بدبینی ها تبدیل به خوش بینی شود. این مناسک، به صورت مستقیم حج است ولی به صورت غیر مستقیم یک مسأله سیاسی است هرچند اسم امور سیاسی برده نشود.

ایشان بر دوری از مسائلی که باعث برانگیختن حساسیت طرف مقابل می شود، اشاره کرده و فرمودند: باید برنامه های عبادی سیاسی به گونه ای برگزار گردد که ضمن رضایت حجاج ایرانی، باعث تحریک و برانگیختن حساسیت های آنان نگردد.

معظم له در ادامه بر لزوم آموزش حجاج اشاره کرده و فرمودند: با توجه به فرصت بسیار کم باقیمانده تا ایام حج، باید به صورت فشرده کلاس های آموزشی احکام، مناسک و آموزه های رفتاری برای هیئت های اعزامی و حاجیان برگزار شود.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با توجه به شرائط و احکام ویژه ی بانوان بر لزوم آموزش مضاعف آنان تأکید نمودند.

معظم له در پایان این دیدار، ضمن دعا برای موفقیت مسئولین محترم در خدمتگزاری به حجاج و زوار خانه ی خدا و برگزاری هر چه باشکوه تر حج، از حجاج بیت الله الحرام نیز درخواست کردند که فرصت به دست آمده زیارت بیت الله الحرام و مدینه ی منوره و مشاهد مشرفه را مغتنم شمرده و از آن نهایت استفاده را ببرند.

در ابتدای این دیدار، گزارشی از اقدامات صورت گرفته برای برگزاری حج 1401 ارائه گردید.

captcha