توصیه های حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی به اعضای شورای عالی حوزه های علمیه

توصیه های حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی به اعضای شورای عالی حوزه های علمیه


مسائل مستحدثه و جدید مانند ارز دیجیتال و امثال آن از جمله مواردی است که باید در مجله ی تخصصی مورد بحث و کنکاش علمی قرار گیرد‌

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار اعضای شورای عالی حوزه های علمیه ضمن تقدیر و تشکر از فعالیت ها و برنامه های این شورا بر تلاش برای نزدیک ساختن افکار و نظرات تأکید کرده و فرمودند: باید نشریه ای علمی و تخصصی برای حوزه داشته باشیم که نظریات تمامی متخصصان و صاحب نظران در آن گردآوری شود، تا نسبت به نزدیک ساختن هر چه بیشتر آراء‌ و نظرات اقدام عملی انجام گیرد.

ایشان مسائل مستحدثه و جدید مانند ارز دیجیتال و امثال آن را از جمله مواردی برشمرده که باید در این مجله ی تخصصی مورد بحث و کنکاش علمی قرار گیرد.

معظم له با انتقاد از بی نظمی در برخی برنامه های حوزه های علمیه فرمودند: گاهی نمی خواهیم این واقعیات تلخ را بشنویم و ببینیم ولی واقعیت این است که نظم در بی نظمی است.

ایشان افزودند: یکی از واقعیت ها این است که می گویند اگر حوزویان جذب دانشگاه ها یا دستگاه های قضایی یا آموزش و پرورش شوند، حوزه دچار ضایعه شده، ولی نظر ما برعکس این است و معتقدیم که می توان به جای این ها، افراد دیگری را جذب حوزه های علمیه کرد.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در ادامه توصیه های خود به مسئولان شورای عالی حوزه های علمیه، از ضرورت اصلاحات در حوزه سخن گفته و فرمودند: من مدتی روی این مساله فکر کرده ام که اگر ما بخواهیم حوزه را اصلاح کنیم، باید حوزه در حوزه ایجاد کنیم یعنی درون این حوزه، حوزه دیگری ایجاد کنیم. یعنی بررسی کنیم و از میان پنجاه هزار طلبه، ‌ده هزار طلبه مستعد را انتخاب کنیم و برای آنها علاوه بر برنامه حوزه، برنامه درسی دیگری بگذاریم و برنامه های علمی جامع تری را برای آنها تدوین کنیم و شهریه افزون تری هم بپردازیم تا بتوانیم از میان آنها طلاب شایسته و نخبه را پرورش دهیم،‌ البته این کار باید با برنامه ریزی دقیقی صورت پذیرد.

معظم له بر ضرورت احیای موقوفات حوزوی اشاره کرده و افزودند: باید هیئتی قوی تشکیل گردد تا موقوفات فراوانی که برای حوزه است، بازپس گیری و احیا گردد.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در پایان دیدار، برگزاری این گونه جلسات میان مراجع و شورا را خوب و مثبت برشمرده و از تلاش ها و احساس مسئولیت اعضا تشکر کرده و فرمودند: شما افسران لشکر امام زمان علیه السلام و مورد عنایات آن حضرت هستید، و مشکلات هم با همکاری و تلاش همگان و نیز توسل و دعا ان شاء الله حل خواهد شد.

گفتنی است در ابتدای این دیدار آیت الله حسینی بوشهری و آیت الله اعرافی گزارشی از برنامه ها و فعالیت های شورای عالی حوزه های علمیه ارائه دادند.

captcha