توضيح لازم درباره طب اسلامى

توضيح لازم درباره طب اسلامى


حقيقت اين است كه ما مجموعه اى درباره تمام دردها و درمان ها و داروها به نام طب اسلامى نداريم. البته اشاراتى در قرآن مجيد و اشارات بيشترى در روايات اسلامى به مسائل مربوط به پيشگيرى از بيمارى ها و درمان ها شده كه بسيار قابل استفاده است ولى آن را نمى توان به صورت يك علم با تمام جزئياتش مطرح كرد‌

بسم الله الرحمن الرحيم

حضرت آيت الله العظمى مكارم شيرازى در آغاز درس خارج خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، چنين فرمودند: چند روز قبل در ديدار با وزير بهداشت مطلب لازمى درباره طب اسلامى گفتم. كه مطابق معمول از سوى بعضى تحريف شده بود و سبب سوء تفاهم گرديد.

ايشان افزودند: حقيقت اين است كه ما مجموعه‌اى درباره تمام دردها و درمان‌ها و داروها به نام طب اسلامى نداريم. البته اشاراتى در قرآن مجيد و اشارات بيشترى در روايات اسلامى به مسائل مربوط به پيشگيرى از بيمارى‌ها و درمان‌ها شده كه بسيار قابل استفاده است ولى آن را نمى‌توان به صورت يك علم با تمام جزئياتش مطرح كرد.

معظم له خاطرنشان كردند: از سوى ديگر عده‌اى از اين نام (طب اسلامى) براى منافع خود سودجويى كرده و مشكلاتى براى جهان اسلام فراهم كرده‌اند كه وظيفه ما اين است از آن جلوگيرى كنيم. البته طبّى به نام طب سنتى داريم كه مجموعه كاملى از پيشگيرى‌ها، دردها و درمان‌هاست. مثل آنچه در قانون بوعلى سينا كه در هشت جلد به چاپ رسيده است ديده مى‌شود.

ايشان در پايان فرمودند: چنين طبى كه حاصل هزاران سال تجربيات بشر است را نمى‌توان انكار كرد و هنوز بسيارى از مطالب آن راهگشاست منتهى اگر كسانى مى‌خواهند با اين طب بيماران را درمان كنند بايد دوره ببيند نه اينكه هر عطّارى با يك مشت داروهاى گياهى، مغازه خود را مطب قرار دهد و به درمان بيماران بپردازد كه اين كارى است خطرناك. اميدوارم عزيزان در اين مسائل دقت كافى بفرمايند.

برچسب ها : قانون درمان
captcha