فضای مجازی بلای حقیقی شده است / برگزاری کنگره مهم نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم در 19 و 20 اردیبهشت در شهر قم

فضای مجازی بلای حقیقی شده است / برگزاری کنگره مهم نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم در 19 و 20 اردیبهشت در شهر قم


همه باید دست به دست هم بدهند که هویت دینی، مذهبی و اسلامی قم همچنان محفوظ باشد و بدرخشد و واقعا پیشرفت کند، وقتی می بینیم بیش از صد کشور در قم طلبه دارند، در جامعة المصطفی و در حوزه علمیه قم بیش از 50 هزار نفر طلاب و فضلا و اساتید حضور دارند، نشان از جایگاه مهم این شهر دارد‌

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار مدیرکل ارشاد استان قم با بیان این که موقعیت قم نسبت به سایر شهرها متفاوت است، فرمودند: قم خاستگاه انقلاب محسوب می شود که از زمان ائمه اطهار(علیهم السلام) مورد توجه بوده است.

ایشان افزودند: بزرگان حوزه علمیه در دنیای اسلام در قم هستند و علوم اسلامی از این شهر مقدس به دنیا منتشر می شود، بنابراین برنامه ریزی ها باید متناسب با جایگاه شهر قم باشد.

معظم له با اشاره به اهمیت فعالیت های اداره کل فرهنگ و ارشاد در کشور اظهار داشتند: همانگونه که از نام ارشاد اسلامی پیداست این نهاد باید نسبت به مسائل اسلامی و دینی سرمایه گذاری کند.

ایشان افزودند: دولت باید نسبت به امور دینی و فرهنگی توجهات لازم را داشته باشد، باید به گونه ای برنامه ریزی کرد که در تمام کشور تأثیرگذار باشد؛ متأسفانه هنوز دولتمردان آنگونه که باید به قم توجه ندارند و به بهانه های مختلف شانه خالی می کنند. اگر این موارد در قم تزلزل پیدا کند در همه جا اثر می گذارد از این رو حوزه علمیه، مراجع، ارشاد، آموزش و پرورش و صداوسیما و سایر دستگاه ها وظایف مهمی دارند.

ایشان عنوان کردند: همه باید دست به دست هم بدهند که هویت دینی، مذهبی و اسلامی قم همچنان محفوظ باشد و بدرخشد و واقعا پیشرفت کند، وقتی می بینیم بیش از صد کشور در قم طلبه دارند، در جامعة المصطفی و در حوزه علمیه قم بیش از 50 هزار نفر طلاب و فضلا و اساتید حضور دارند، نشان از جایگاه مهم این شهر دارد.

معظم له در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به وضعیت بازار کتاب و نشر خاطرنشان کردند: متأسفانه وضع کتاب نسبت به سابق افت بسیار پیدا کرده است، از مهم ترین دلایل این موضوع گرانی کتاب و کاغذ است که بیش از 50 درصد به قیمت کاغذ اضافه شده است.

ایشان اضافه کردند: در روزنامه ها نوشتند که دولت برنامه هایی برای کاغذ دارد، باید دید که در حد شعار است یا به عمل هم می رسد. کتاب ها به ویژه کتب دینی گران شده که باید فکر اساسی کرد.

ایشان خاطرنشان ساختند: حتی در نظام گذشته، در مباحث مربوط به کتاب خوانی اهتمام بیشتری داشتند، و برای انتقال و جابجایی کتاب اداره پست پولی نمی گرفت ولی امروزه پول پست کتاب گاه از قیمت خود کتاب بیشتر است که باید اداره پست برای این مسأله فکری کند و دولت نیز در مورد کاغذ فکر اساسی بنماید.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با اشاره به فعالیت های شبکه جهانی ولایت، این فعالیت ها را در نوع خود بی نظیر دانست و فرمودند: این شبکه مناطق عمده ای از دنیا را تحت پوشش و به چهار زبان برنامه دارد.

ایشان افزودند: اگر بناست که قم مرکزی باشد که علم از آن صادر شود  باید توجهات لازم صورت گیرد و برنامه ریزی دقیق شود اما توجهی به این مسائل نیست که جای تأسف زیاد دارد چون مسؤولان از اهمیت قم به ویژه از منظر سیاسی و اجتماعی غافل هستند.

معظم له از برگزاری کنگره نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی در 20 اردیبهشت ماه در شهر مقدس قم خبر داد و اظهار داشتند: این کنگره در حال پیگیری و اجرا است و تا کنون حدود 40 کتاب بوسیله پژوهشگران تولید  شده که در کنگره رونمایی خواهد شد. مهم این است که دولت برای اینگونه مباحث اهمیت قائل شود چرا که این سبب تقویت سیاست کشور و نظام می شود.

معظم له با بیان این که مسؤولان به قم به صورت یک شهر معمولی نگاه می کنند، ابراز داشتند: هنوز نتوانستیم به دولتمردان توجه بدهیم که اگر فرودگاه قم زودتر ایجاد شود چهره این شهر را در بعضی جهات تغییر می دهد. ایشان عنوان کردند: قم ظرفیت زیادی دارد و اگر از این ظرفیت استفاده شود به نفع اسلام، مسلمین، شیعه، نظام و کشور و به نفع همه خواهد بود. اگر مسؤولان به قم اهمیت دهند نتایج ملی و جهانی آن را خواهند دید.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با اشاره به معضلات شبکه های اجتماعی خارجی خاطرنشان کرد: هنوز برخورد قاطعی با این فضاهای مسموم مجازی نشده، باید جانشین مناسبی برای شبکه های آلوده وجود داشته باشد که نیازمند دلسوزی و عزم جدی مسئولان است اما هنوز عزم جدی را برای این کار نمی بینیم.

ایشان همچنین خواستار توجه ویژۀ ارشاد به محتوای کتاب ها و بررسی آن ها شد و اضافه کردند: درباره کتاب ها نیز باید دقت جدی شود تا در قالب آن سم مهلک به جامعه منتقل نشود بلکه کتب به عنوان نوشدارو باشد.

captcha