توصیه های مهم حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی خطاب به متولیان حج

توصیه های مهم حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی خطاب به متولیان حج


تعطیلی حج، تنها تعطیلی حج نیست، بلکه تعطیلی بخشی از احکام اسلامی است، بویژه در شرایطی که دشمنان ما تبلیغ می کنند که اینها عقیده به حج ندارند، حرف هایی که هیچ اساس و بنیانی ندارند و این حضور جواب دندان شکنی به تبلیغات منفی علیه پیروان مکتب اهل بیت (علیهم السلام) است‌

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و آقای رشیدیان رییس سازمان حج و زیارت، با ابراز خرسندی از توافق صورت گرفته با طرف سعودی در زمینه حج تمتع،  تصریح کردند: تعطیلی حج، تنها تعطیلی حج نیست، بلکه تعطیلی بخشی از احکام اسلامی است، بویژه در شرایطی که دشمنان ما تبلیغ می کنند که اینها عقیده به حج ندارند، حرف هایی که هیچ اساس و بنیانی ندارند و این حضور جواب دندان شکنی به تبلیغات منفی علیه پیروان مکتب اهل بیت (علیهم السلام) است.

وی در ادامه توصیه هایی به دست اندرکاران حج ارائه کرد و فرمودند: در شرایط کنونی همه حجاج  باید رعایت جهات و اقتضائات را بکنند و کاری صورت نگیرد که بهانه به دست دیگران داده شود.

ایشان ابراز داشتند: باید به روحانیان و کاروان ها سفارش و آموزش های لازم در این جهت ارائه شود، حجاج باید در زمینه های مختلف رعایت مسائل ظاهری را داشته باشند.

معظم له با اشاره به گرانی دلار، فرمودند: گرانی دلار سبب شده که حجاج و زائران کمتر وقت خود را صرف گشتن در بازار و خرید کنند؛ باید برای زوار این امر تبیین شود که وقت خود را در این سفر ارزشمند معنوی با بازار گردی و خرید تلف نکنند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با تاکید بر ارائه آموزش های لازم به روحانیان کاروان های حج، تصریح کردند: کاروان ها باید از همه جهت توجیه شوند تا ان شاءالله حج به صورت شایسته و آبرومند برگزار شود.

ایشان با تاکید بر این که باید به قوانین کشور میزبان احترام گذاشت، ابراز داشتند: رعایت مسائل مربوط به تقیه مداراتی از دیگر مواردی است که باید حجاج در این خصوص کاملا توجیه شوند.

معظم له با تاکید بر لزوم پرهیز از اسراف و تبذیر از سوی دست اندرکاران حج و نیز حجاج، فرمودند: در شرایط کنونی که دچار مشکلات اقتصادی و معیشتی هستیم باید صرفه جویی را به طور دقیق و کامل جدی بگیریم.

ایشان بر لزوم توجیه کامل حجاج در انجام وظایف شرعی مرتبط با حج تاکید و خاطرنشان ساختند: ما برای موفقیت شما در این وظیفه و مسؤولیت مهم و حساس دعا می کنیم و امیدواریم دست به دست هم دهید و بتوانید حج را به صورت آبرومند برگزار کنید.

جهت مشاهده فیلم مربوطه کلیک کنید

captcha