شدیدا نگران وضع اقتصادی کشور هستیم | داد مردم از گرانی ها بلند است

شدیدا نگران وضع اقتصادی کشور هستیم | داد مردم از گرانی ها بلند است


ما به مسؤولان تاکید کرده و تاکید می کنیم که نگران این وضعیت هستیم؛ گاهی گوش شنوایی نیست، گاهی نمی توانند مشکلات را حل کنند؛ گاهی می توانند و نمی خواهند حل کنند‌

حضرت آيت  الله العظمي مكارم شيرازي که صبح امروز در آغاز درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم سخن می گفتند، از این که گاهی اوقات گوش شنوایی برای حل مشکلات پیدا نمی شود ابراز تاسف کرده و فرمودند: در شرایط کنونی تغییر قیمت ها ساعتی و لحظه ای شده و مردم بویژه اقشار ضعیف، کارمند و کارگران و بازنشستگان که حقوق ثابتی دارند را شدیدا دچار مشکل کرده است.

ايشان یکی از وظایف مهم روحانیت را همدردی با مردم دانستند و بيان داشتند: الان داد مردم از گرانی بلند است، ما به مسؤولان تاکید کرده و تاکید می کنیم که نگران این وضعیت هستیم؛ گاهی گوش شنوایی نیست، گاهی نمی توانند مشکلات را حل کنند؛ گاهی می توانند و نمی خواهند حل کنند؛ متاسفانه هر دو هست.

معظم له ابراز داشتند: باید نسبت به وضع موجود انتقاد منطقی داشته باشیم، گروه هایی به دنبال سوء استفاده از این شرایط هستند؛ اما اقشار آسیب پذیر و آنهایی که حقوق ثابتی دارند همچون کارمندان، کارگران و بازنشستگان گرفتار مشکلات شدید هستند، طلاب نیز در ردیف آخر این لیست هستند و اوضاع معیشتی شان به هیچ وجه خوب نیست.

ايشان ادامه دادند: ما نسبت به تمام گرانی ها و قیمت های روز به روز و افسار گسیخته ناراحت هستیم، ما در چنین شرایطی باید ضمن ابراز همدردی با مردم به وظیفه خود نیز عمل کنیم تا دشمنان نتوانند بهانه ای برای حوزه ستیزی و مرجع ستیزی پیدا کنند.

حضرت آيت الله العظمي مكارم شيرازي در ادامه سخنان خود خطاب به طلاب و روحانیان تاکید کردند: آگاه باشید، این حوزه هم در داخل و هم در خارج دشمنان زیادی دارد، این حوزه را باید ما حوزویان، مراجع، علما و طلاب و فضلا نگه داریم.

ايشان علت دشمنی ها با حوزه و روحانیت را دریافت ضربات سهمگین از این قشر دانستند و افزودند: دشمنان و بدخواهان ضرباتی که دریافت کرده اند از حوزه و مرجعیت خورده اند. ضربه اول را مرحوم میرزای شیرازی در ماجرای تحریم تنباکو به استعمار انگلستان وارد کرد؛ ضربه دیگر را میرزا محمد تقی شیرازی در مساله استقلال عراق در مقابل انگلستان به دشمنان وارد کرد و آنها را از این کشور بیرون ریختند.

ايشان افزودند: ضربه ای که مرجعیت نجف به داعش و جریان تکفیر زد ضربه بسیار سختی بود؛ تشکیل حشد الشعبی که با ابتکار مرجعیت نجف صورت گرفت، خاری در چشم دشمنان است.

حضرت آیت الله العظمي مکارم شیرازی پیروزی انقلاب اسلامی و سرنگونی رژیم شاهنشاهی به رهبری حضرت امام را ضربه دیگر مرجعیت به دشمنان دانستند و ادامه دادند: ضربه ای که امام بر پیکر دیکتاتوری پهلوی تحت حمایت آمریکا و استکبار زد، ضربه ای بود که از روحانیت و مرجعیت خوردند؛ حال با این تجربه تاریخی چرا آنها دشمنی نکنند.

ايشان با یادآوری وظیفه علما و روحانیان در مقابل دشمنی ها، ابراز داشتند: وظیفه نخست این است که حوزویان خوب درس بخوانند، وظیفه دوم این است که به مسائل روز آشنا باشند، که دیگران نگویند چرا یک مسئله روز و مهم در حوزه مطرح نمی شود. کتب های ما مملو از مسائل روز است هر مساله تازه ای پیدا می شود فورا به حوزه بیاید و بعد از تحقیق و پژوهش جواب فقهی آن آماده و ارائه شود.

معظم له بیان کردند: وظیفه سوم این است که متخلق به اخلاق اسلامی باشیم؛ در مسائلی همچون ادب، برخورد خوب، کمک به دیگران، دلسوزی و محبت، حوزویان باید الگو و نمونه باشند تا دشمن نتواند بهانه ای پیدا کند.

ايشان خطاب به طلاب و روحانیان حاضر در جلسه گفتند: ما خودمان باید از حوزه، روحانیت و مرجعیت و علوم اسلامی حمایت لازم را داشته باشیم. امیدواریم در عمل به این وظایف کوتاهی نکنیم.

captcha