هیچ موضوعی جز ولایت امیرمؤمنان نمی تواند شأن نزول آیه تبلیغ باشد

هیچ موضوعی جز ولایت امیرمؤمنان نمی تواند شأن نزول آیه تبلیغ باشد


اگر هیچ دلیلی برای مساله ولایت جز این آیه نباشد به عقیده ما کافی است، چون هیچ جوابی در مقابل آن نمی شود داد‌

حضرت آیت الله العظمي مکارم شیرازی صبح امروز در نخستین جلسه درس خارج فقه خود که با حضور طلاب و فضلای حوزه در مسجد اعظم قم برگزار شد، تقارن آغاز سال تحصیلی حوزه با ایام غدیر را به فال نیک گرفتند و برای عموم طلاب و فضلای حوزه در سال جدید تحصیلی آرزوی توفیق کردند.

ايشان با گرامیداشت عید سعید غدیر خم، به تفسیر آیه 67 سوره مائده، «يَا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَيْكَ مِن رَّبِّكَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ ۚ وَاللَّـهُ يَعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللَّـهَ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الْكَافِرِينَ» پرداختند و شأن نزول آیه شریفه را واقعه غدیر و اعلام جانشینی مولا علی(ع) دانستند.

معظم له گفتند: این آیه شریفه از مهم ترین آیات مربوط به ولایت مولا علی (علیه السلام) است و اگر تعصبی در آن نباشد باید آن را پذیرفت.

ايشان تصریح کردند: این آیه که بر پیامبر نازل شد معادل و همسنگ رسالت پیامبر است زيرا  اگر نسبت به ابلاغ آن اقدام نمی شد رسالت پیامبر (صلی الله علیه وآله) انجام نشده بود، چه مطلبی این قدر اهمیت دارد که همسنگ رسالت است؟

حضرت آیت الله العظمي مکارم شیرازی با اشاره به فراز دوم اين آيه گفتند: قرآن مي فرمايد: «واللَّـهُ يَعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ؛ خداوند تو را از هر خطري در ابلاغ اين مسئله حفظ خواهد كرد». این فراز نشان می دهد خطراتی پیامبر را در ابلاغ این رسالت تهدید می کرده، این مساله یقینا دشمنانی داشته و خدا می فرماید ما تو را حفظ می کنیم و این موضوع مهم را ابلاغ کن.

ايشان در تفسیر فراز پایانی این آیه، بیان داشتند: قرآن تهدید می کند اگر کسانی به انكار و عداوت برخيزند در مسیر کفر قرار می گیرند، «إِنَّ اللَّـهَ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الْكَافِرِينَ» بزرگان مفسران اهل سنت وقتی به این آیه رسيده اند در تفسير آن حيران شده اند.

معظم له با تاکید بر این که موضوعی جز ولایت تفسیر این آیه نمی تواند باشد، گفتند: بیان گویای قرآن در مساله ولایت است، هیچ تفسیری جز این نمی شود برای این آیه ذکر کرد و ما افتخار مي كنيم كه مستند ما در مساله ولايت چنين آياتي است.

ايشان تاکید کردند: دینی که رسالت و ولایت در آن نباشد نقصان دارد، اگر هیچ دلیلی برای مساله ولایت جز این آیه نباشد به عقیده ما کافی است، چون هیچ جوابی در مقابل آن نمی شود داد، ویژگی های سه گانه ای دارد که تنها و تنها بر مساله ولایت  منطبق است.

captcha