همایش  بين‌المللي «خطر جريان‌هاي تكفيري در دنياي امروز» آغاز به کار کرد

همایش بين‌المللي «خطر جريان‌هاي تكفيري در دنياي امروز» آغاز به کار کرد


امید می رود سیره نیکوی رسول خدا صلی الله علیه وآله سرمشق همه مسلمانان و وجهه همت همه علما و اندیشمندان جهان گردد‌

دومین همایش بین المللی خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز دقایقی پیش با حضور آیت الله العظمی مکارم شیرازی و دکتر علی اکبر ولایتی آغاز به کار کرد.
به گزارش ستاد خبری همایش بین المللی خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز، همایش بین المللی خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز دقایقی پیش با حضور آیت الله مکارم شیرازی، دکتر علی اکبر ولایتی دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی و جمعی از علمای برجسته شیعه و سنی در مدرسه عالی امام کاظم علیه السلام قم آغاز شد.
قرار است در این همایش آیت الله العظمی مکارم شیرازی به ایراد سخن بپردازند و در ادامه نیز از آثار دبیرخانه کنگره رونمایی شود. میزگرد علمی با حضور شخصیت های برجسته علمی و اهدای جایزه به نویسندگان مقالات برتر از دیگر برنامه های دومین همایش بین المللی خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز است.

آغاز همایش با قرائت قرآن (9:00)

همایش با قرائت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد.

ورود معظم له (9:10)

ورود حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی مد ظله العالی به سالن همایش.

پخش سرود جمهوری اسلامی ایران (9:15)

سرود ملی جمهوری اسلامی ایران پخش شد.

خیر مقدم و ارائه گزارش عملکرد کنگره سال گذشته (9:20)

پس از بیان خیر مقدم توسط مجری برنامه، جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر حکیم الهی درحال ارائه گزارش عملکرد سال گذشته کنگره می باشند.

شرح گزارش رئیس دبیرخانه کنگره مقابله با جریان های افراطی و تکفیری:
مبارزه علمی با اندیشه تکفیری باید نهادینه شود
رئیس دبیرخانه کنگره مقابله با جریان های افراطی و تکفیری گفت: مبارزه علمی با اندیشه جریان های انحرافی باید نهادینه شود.
به گزارش ستاد خبری همایش بین‌المللی «خطر جریان‌های تکفیری در دنیای امروز؛ مسئولیت علمای جهان اسلام»، حجت الاسلام والمسلمین حکیم الهی صبح امروز در افتتاحیه این همایش که در سالن رسول اعظم صلّی الله علیه وآله وسلّم مدرسه امام کاظم علیه السلام برگزار شد اظهار کرد: استقبال علمای جهان اسلام از کنگره قبلی و لزوم تعامل میان دانشمندان مسلمان برای رفع خطر جریان های تکفیری آیت الله مکارم شیرازی را بر آن داشت که با تاسیس دبیرخانه دائمی کنگره، مبارزه علمی با اندیشه تکفیری را نهادینه کند.

وی افزود: تبیین و ترویج اندیشه اسلام اعتدالی و گسترش فرهنگ همزیستی مسالمت آمیز، شناسایی، بررسی و نقد علمی اندیشه های تکفیری، افراط گرایانه و خشونت طلبانه، آگاه سازی و تبیین خطرات ناشی از تفکرات تکفیری و اقدامات خشن و افراطی، تقویت اتحاد و همگرایی علمای اسلام و موضع گیری های جهانی علیه تفکرات افراطی و تفریطی و بررسی راهکارهای برون رفت از بحران تکفیر و ترسیم جامعه ایده آل از جمله اهداف این کنگره به شمار می روند.

رئیس دبیرخانه کنگره مقابله با جریان های افراطی و تکفیری خاطرنشان کرد: بخش علمی پژوهشی این کنگره تاکنون پنج نشست علمی در خارج از ایران با حضور شخصیت های علمی و با هدف مقابله علمی با اندیشه های تکفیری برگزار کرده و همچنین 13 نشست علمی هم در داخل کشور با موضوع شناسایی ریشه های جریان های تکفیری تدارک دیده است.

وی ادامه داد: تولید 830 مقاله در داخل و خارج کشور، چاپ و انتشار مقالات برتر در پنج مجلد، تدوین و چاپ بیش از 40 عنوان کتاب به زبان های فارسی، اردو و عربی، تولید نرم افزار همه آثار دبیرخانه کنگره با همکاری مرکز کامپیوتری نور، برگزاری کلاس های حضوری و غیر حضوری در موضوع جریان شناسی و تبارشناسی و پاسخ به شبهات تکفیری ها بخشی از فعالیت های صورت گرفته در بخش علمی و تحقیقی کنگره هستند.

حکیم الهی به اقدامات صورت گرفته در بخش رسانه این دبیرخانه پرداخت و افزود: تولید بیش از 30 نماهنگ و اینفوگرافی، تولید 1300 دقیقه برنامه تلویزیونی به پنج زبان، تولید بیش از 300 دقیقه مستند، تولید 78 برنامه تلویزیونی با موضوع جریان های افراطی و تکفیری به پنج زبان، ارتباط گسترده با رسانه های داخلی و خارجی، تاسیس و راه اندازی وب سایت علمی – خبری دبیرخانه کنگره و حضور گسترده در شبکه های مجازی و اجتماعی از جمله این فعالیت ها به شمار می روند.

رئیس دبیرخانه کنگره مقابله با جریان های افراطی و تکفیری ادامه داد: در بخش ارتباطات هم اقدامات گسترده ای صورت گرفته که از آن جمله می توان به همکاری، تعامل و ارتباط با بیش از دو هزار نفر از علمای برجسته از کشورهای مختلف، ارسال منشورات به علما و مراکز علمی و پژوهشی جهان، ارتباط با نهادها و مراکز علمی و فرهنگی بین المللی، میزبانی و دیدار با شخصیت های بزرگ جهان اسلام، انجام سفرهای داخلی و استانی و همچنین خارجی به منظور دیدار با شخصیت های علمی و سیاسی در عرصه بین المللی اشاره کرد.

وی افزود: دبیرخانه کنگره جهانی مقابله با جریان های افراطی و تکفیری به عنوان یکی از مراکز مهم علمی و تحقیقی در مبارزه با جریان های تکفیری و افراطی، آمادگی خود را برای همکاری با همه مراکز علمی و پژوهشی و شخصیت های علمی اعلام می دارد و از هر گونه پیشنهادی در راستای مقابله علمی با این جریان ها استقبال می کند.

متن کامل سخنرانی معظم له

سخنرانی حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی مد ظله العالی:

فتنه تکفیر بلایی جهان سوز است/ توصیه به مفتیان وهابی

مرجع تقلید جهان تشیع گفت: از همه رهبران سیاسی دنیا می خواهیم تا کشورهایی را که از گروه های تکفیری حمایت مالی، سیاسی و رسانه ای می کنند را مورد تحریم و فشار قرار دهند زیرا به یقین، فتنه جهان سوز تکفیر به زودی دامن همه آنها را خواهد گرفت.

 به گزارش ستاد خبری همایش بین‌المللی «خطر جریان‌های تکفیری در دنیای امروز؛ مسئولیت علمای جهان اسلام»، حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی صبح امروز در این همایش که در مدرسه علمیه امام کاظم علیه السلام برگزار شد در سخنانی اظهار کرد: این همایش صرفا یک گردهمایی علمی و نه سیاسی است.

وی افزود: لازم است علمای جهان اسلام گردهم آیند و جهان را از وجود جریان های تکفیری پاک کنند؛ باید اثبات کنیم کسانی که اسلام را دین خشونت و کشتار معرفی می کنند از ما نیستند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه تکفیری ها بدترین بهانه ها را به دست اسلام ستیزان می دهند خاطرنشان کرد: پیامبر اکرم صلّی الله علیه وآله وسلّم رحمت برای همه عالمیان بود بر عکس تکفیری ها که مصداق «وحشة للعالمین» محسوب می شوند. در سوره بقره آیه 84 خداوند می فرماید با تمام مردم جهان سخن نیک بگوییم و رفتار نیک داشته باشیم مگر آنها که با ما سر دشمنی دارند.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی با بیان اینکه می توان به همه مردم جهان اعلام کرد اسلامی که محمد مصطفی(ص) آورده با آنچه گمراهان تکفیری بی خبر می گویند در تعارض کامل است و هیچ ارتباطی میان این دو نیست.

این مرجع تقلید با اشاره به جنایات تکفیری ها گفت: سر بریدن، آتش زدن و در قفس کردن و شعار «الله اکبر» سر دادن در هنگام این کارها، آواره کرده میلیون ها انسان مظلوم و مجبور ساختن آنها به پناهندگی به کشورهای بیگانه، تخریب مساجد، قبور بزرگان اسلام و آثار باستانی، تخریب زیربناهای اقتصادی، کمک گرفتن از بیگانگان برای نابودی کشورهای اسلامی و کشتار گروهی از غیر مسلمانان در عراق، سوریه و نیجریه که هیچ جنگ و نزاعی با مسلمانان نداشتند برخی از نتایج تلخ ظهور جریان های تکفیری است. قرآن کریم بارها تاکید کرده با کسانی که سر جنگ با شما ندارند به نبرد بر نخیزید و با آنها به عدالت رفتار کنید چرا که خداوند، عدالت و مهربانی را دوست دارد.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی با بیان اینکه نه تنها نباید متعرض غیر مسلمانان شد گفت: بلکه می توان با کسانی که با مسلمانان سر جنگ ندارند پیمان دوستی بست، ولی جماعت تکفیری یک نوع احساس ناامنی در تمام دنیا به وجود آورده اند زیرا مقید به هیچ قانون، برنامه اخلاقی و انسانی نیستند و به صغیر و کبیر رحم نمی کنند.

استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: برخی تکفیری ها را به خوارج صدر اسلام تشبیه می کنند در حالیکه خوارج پیشین چنین جنایاتی را مرتکب نمی شدند، آنها این همه کشتار و تخریب وحشتناک به راه نینداختند، زنان غیر مسلمانان را به بازار نبردند و نفروختند، فحشای زشت به نام جهاد نکاح به راه نینداختند و مساجد و قبور مقدس را تخریب نکردند.

وی با بیان اینکه خوارج امروز، به مراتب از خوارج صدر اسلام خطرناک تر و زیان بارترند تاکید کرد: وظایف علمای اسلام این است که دست در دست هم دهند و کاری کنند که ریشه این افکار انحرافی با منطق و استدلال سوزانده شود.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی با بیان اینکه عداوت تکفیری ها تنها با پیروان مکتب اهل بیت علیهم السلام نیست تصریح کرد: آنها با همه مذاهب اسلامی که عقاید انحرافی شان را نپذیرند مخالفند و همه را کافر می دانند و خونشان را مباح می شمارند. به عقیده وهابیون، مسلمانان در مناطق مختلف همگی کافر و مشرک بوده اند به حدی که کفرشان عامل مباح شدن خون و مالشان بوده است؛ اینگونه سخنان در سایه شمشیر توسط علمای مکه و مدینه برای حفظ جانشان امضا شد.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه تکفیر کردن همه مسلمانان کار وهابی هاست ادامه داد: محمد بن عبدالوهاب کسی را که در مذهب وهابیت داخل نشود کافر و مشرک دانسته و اعلان جنگ به همه مردم دنیا اعم از مسلمانان و غیر مسلمانان داده است. مسئله تکفیر در جهان اسلام تا آنجا پیش رفته که حتی وضعیت را بدتر از تفتیش عقاید در اروپا کرده و ضربه زیادی به حیثیت اسلام و مسلمین وارد آورده است؛ اشتباه در تفسیر آیات، نداشتن پیش زمینه علمی و بی اطلاعی از حقایق عالم و معانی آیات قرآن، از جمله عواملی هستند که موجب می شوند فتاوای وحشتناک توسط مفتیان وهابی صادر شود.

آیت الله مکارم العظمی شیرازی با اشاره به سرچشمه تکفیر و خطای بزرگ وهابی ها در مسئله توحید و شرک گفت: اشتباه فاحش آنها از نظر قرآن و سنت نبوی، وهابی ها را به پرتگاه تکفیر همه مسلمانان کشانده؛ آنها تصور می کنند هرگونه توسل و درخواست حاجت از پیامبران و بزرگان هر چند به صورت تقاضای شفاعت در نزد خداوند باشد کفر و شرک است و حتی از اینکه کفر دارای معانی متعدد است هم غافل هستند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: تکفیری ها از این آموزه اسلامی بی خبرند که شرک یعنی کسی را همتای خداوند دانستن و صفات الهی را برای دیگران متصور بودن، اما اگر کسی اولیای الهی را در محضر خداوند به شفاعت بطلبد و از آنها بخواهد در نزد خداوند سفارش کنند کاری صورت بگیرد، عین توحید و بلکه تاکید بر توحید است زیرا همه منتهی به ذات پاک پروردگار می شود.

وی گفت: 1400 سال است که بیشتر مسلمانان به قبور مطهر پیامبران و ائمه اطهار علیهم السلام مشرف می شوند و از آنها شفاعت می طلبند، آیا همه این مسلمانان در طول تاریخ کافر بوده اند و خونشان مباح است؟

آیت الله العظمی مکارم شیرازی با بیان اینکه علمای اسلام باید با خرافات تکفیری ها و وهابی ها مقابله کنند تصریح کرد: لازم است همه مسلمانان و غیر مسلمانان را نسبت به تعالیم نورانی اسلام آشنا سازیم و جلوی جنایات و خونریزی های تکفیری ها بگیریم. امروز تکفیری ها بلای مهم جهان اسلام و بشریت هستند و همگان معتقدند راه حل سیاسی و نظامی علیه آنها به تنهایی پاسخگو نبوده و باید کار فکری، فرهنگی و رسانه ای صورت بگیرد تا ریشه های تکفیر خشکانده شود.

وی به وظایف علمای اسلام در این زمینه اشاره کرد و گفت: باید دانست اگر فعالیت های سیاسی و نظامی با کوشش های دانشمندان مسلمان همراه نشود به تنهایی نتیجه نخواهد داد و هر روز افراد ناآگاهی به این گروه ها جذب می شوند، به همین دلیل پس از برگزاری موفقیت آمیز نخستین کنگره مقابله با خطر جریان های تکفیری در قم، تصمیم گرفتیم دبیرخانه دائمی کنگره را تشکیل دهیم. تشکیل این دبیرخانه برای ارتباط دائمی با علمای جهان اسلام به منظور مقابله با خطر جریان های تکفیری است؛ امیدواریم همه علما و سیاسیون از محصولات فکری و فرهنگی این دبیرخانه استفاده بیشتری ببرند.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: به مفتیان وهابی در عربستان سعودی دوستانه توصیه می کنیم آن دسته از افکاری که به تکفیر مسلمانان می انجامد را از کتاب های درسی خود حذف کرده و از تکفیر اهل قبله مطلقا بپرهیزند؛ به آنها توصیه می کنیم تعلیمات تکفیری را که هم اکنون در حوزه های علمیه شان وجود دارد هر چه زودتر جمع آوری و در بیانیه هایشان تکفیر را محکوم کنند.

وی با بیان اینکه شجاع ترین مردم کسی است که وقتی به اشتباهش پی برد اعتراف کند و بازگردد خاطرنشان کرد: از همه رهبران سیاسی دنیا می خواهیم تا کشورهایی را که از گروه های تکفیری حمایت مالی و سیاسی و رسانه ای می کنند مورد تحریم و فشار قرار دهند زیرا به یقین، فتنه تکفیر به زودی دامن همه آنها را خواهد گرفت همانگونه که آثارش ظاهر شده است زیرا تکفیری ها هیچ حد و مرزی را نمی شناسند.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی افزود: از سفرای کشورهای خارجی و رسانه ها می خواهیم پیام این کنگره را به همه کشورهای اسلامی و تمام مناطق جهان برسانند تا بیش از این شاهد کشتار، بی رحمی و ناامنی در سطح بین المللی نباشیم.

این مرجع تقلید با بیان اینکه ایران اسلامی برای نجات همه بشریت از خطر جریان های تکفیری تلاش می کند گفت: مبارزه فکری و فرهنگی با اینگونه جریان ها باید گسترش یابد.

وی در پایان گفت: پیشنهاد ما راه اندازی شبکه ای تلویزیونی به زبان های مختلف برای مقابله علمی و فرهنگی با این پدیده خطرناک است که همه کشورهای اسلامی هم در آن سهیم باشند و ما نیز به نوبه خود کمک خواهیم کرد تا ماهیت واقعی شعارهای به ظاهر فریبنده و جذاب تکفیری ها آشکار شود.

وی افزود: دامن زدن به هرگونه اختلاف مذهبی میان مسلمانان در شرایط کنونی را گناهی بزرگ می دانیم.

اهدای جوایز

در ضمن رونمایی از آثار و تجلیل از پژوهشگران برتر همایش بین المللی خطر جریان های تکفیری با حضور آیت الله مکارم شیرازی به مقالات برگزیده کنگره بین المللی خطر جریان های تکفیری که سال گذشته برگزار شد جوایزی اهدا گردید:
رونمایی از آثار برتر و تجلیل از 10 پژوهشگر نخست همایش بین المللی خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز با حضور آیت الله مکارم شیرازی انجام شد.
این آثار که توسط محققان و پژوهشگران حوزه های مختلف نگاشته شده اند با حضور آیت الله العظمی مکارم شیرازی و جمعی دیگر از مهمانان ویژه این همایش رونمایی شدند.
همچنین با اهدای جوایزی از مجید فاطمی نژاد، کامیار صداقت ثمر حسینی، حجت الاسلام والمسلمین یدالله حاج زاده، عبدالمحمد شریفات، محمد اسماعیل نباتیان، حسین علی رمضانی، عبدالوهاب فراتی، حجت الاسلام والمسلمین حسین قاضی زاده، حجت الاسلام والمسلمین محمد طاهر رفیعی و یاسر قزوینی حائری  به عنوان پژوهشگران برتر تجلیل شد.
 

استقرار هیئت رئیسه

هیئت رئیسه همایش در محل خود مستقر شدند.

 

سخنرانی میهمانان منتخب و میزگرد با حضور شخصیت های برجسته علمی

رئیس حزب جمعیت علمای پاکستان: برگزاری همایش بین المللی مقابله با جریان های تفکیری شاخصۀحیاتی در همگرایی علمای مذاهب اسلامی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)، رئیس حزب جمعیت علمای پاکستان، در آغاز برگزاری کنگره بین المللی مقابله با جریان های افراطی و  تکفیری در تبیین وضعیت موجود جهان اسلام به ویژه پس از بحران آفرینی جریان های تروریستی تکفیری اظهار داشت: توطئه های قدرت های استکباری در تحقق استعمار نوین به گونه ای است که تفرقه گرایی و ایجاد درگیری و جنگ و خونریزی با ابزار پول و رسانه از سوی رسانه های صهیونیستی در حال وقوع است که وجود این تهدید خطرناک، لزوم تقویت وحدت میان مذاهب اسلامی و علمای جهان اسلام را دو چندان می کند.

«صاحب زاده ابوالخیر محمد زبیر» در تشریع رویکرد مسلمانان و علمای شبه قاره هند در مواجهه با جریانات تکفیری افزود: با ید دانست در وضعیت کنونی ماهیت پلید جریان های تروریستی تکفیری برای همه مسلمانان بویژه مسلمانان و علمای اسلامی شبه قاره هند آشکار شده است. لذا مردم مسلمان هند، پاکستان و بنگلادش از جنایات تکفیری ها اعلام انزجار می کنند.

رهبر شورای همبستگی ملی پاکستان در خاتمه ضرورت برگزاری همایش ها و نشست هایی در تبیین ماهیت ضد اسلامی و ضد انسانی گروه های تکفیری را بسیار ضروری دانست و گفت: بی شک برگزاری چنین همایش هایی موجبات همگرایی علمای مذاهب مختلف اسلامی و تقریب افکار و اندیشه های اسلامی را در مقابله با تفرقه گرایی فراهم خواهد نمود و خطاب به همه حاضرین و مهمانان افزودند: در برگشت به کشورهایشان مانند چنین همایش هایی برگزار نمایند تا اتحاد بیشتر حاصل شود.

ایشان در ادامه گفت: با توجه به اینکه ایران در انقلاب شکوهمند اسلامی پیروز بوده و همچنین در بحث انرژی هسته ای و حذف تحریم ها نیز موفق بوده و در اقتصاد و سیاست در آینده نیز موفق خواهد بود، لذا تکفیریون با حمله به یمن تأثیر منفی در این موارد گذاشته تا مانع از پیشرفت ایران شود. ولی آنها بدانند که ایران همواره به اهداف بلند خود خواهد رسید و هیچ گونه تأثیری در ایران ندارند.

***

مدیر حوزه علمیه تعلیم القرآن شهرستان خواف:
گروه‌های تکفیری دست در دست اسراییل آدم‌کشی می کنند
مدیر حوزه علمیه تعلیم القرآن شهرستان خاف گفت: برخی کشورهای اسلامی و گروه های تکفیری بر خلاف دستور قرآن از صهیونیست قدرت می‌ گیرند و آدم کشی می کنند.
به گزارش ستاد خبری کنگره خطر جریان های افراطی و تکفیری در جهان امروز؛ مولوی عبدالغفور مسلمان با اشاره به اینکه قرآن کریم کلام خدای متعال است که بر قلب خاتم الانبیا صلّی الله علیه وآله وسلّم نازل شده است، اظهار کرد: پیامبر اکرم صلّی الله علیه وآله وسلّم در احادیث متعددی فرمودند هر اختلافی بین مسلمانان در دنیا به وجود آمد باید به قرآن و سنت بازگردند.
وی با تاکید بر اینکه امروز هم مسلمانان باید برای رفع اختلافات به قرآن و سنت مراجعه کنند، بیان کرد: در شرایط فعلی جهان، مسلمانان با عده ای مواجه شدند که شورش کردند و خود را غمخوار اسلامی می دانند و این در حالی است که رفتار و گفتار آنها بویی از اسلام و تعالیم اسلامی ندارد.
مدیر حوزه علمیه تعلیم القرآن شهرستان خواف ادامه داد: آنها در کشورهای اسلامی و غیراسلامی به بهانه‌های مختلف اقدام به آدم کشی و قتل و غارت می‌کنند و به کوچک و بزرگ و زن و مرد رحم و شفقت ندارند و با اعمال وحشیانه خود چهره اسلام را مخدوش کرده‌اند.
مولوی عبدالغفور تصریح کرد: این افراد که دیگران را تکفیر می کنند به سلاح آمریکا و اسرائیل مجهز هستند و مسلمان کشی را در دنیا رواج می دهند و مال و ناموس مسلمانان را حراج می کنند.
وی ادامه داد: ما علمای اهل سنت و مدیران حوزه های علمیه اقدامات این گروه ها را محکوم کرده و این افراد را ظالم و از خدا بی خبر می دانیم که آب به آسیاب دشمنان اسلام می ریزند و به نام اسلام اقدامات ضد اسلامی و انسانی انجام می‌دهند.
مدیر حوزه علمیه تعلیم القرآن شهرستان خواف با اشاره به اینکه برخی کشورهای اسلامی بر خلاف دستور قرآن از صهیونیست قدرت می‌گیرند و آدم کشی می کنند، اظهار کرد: ما علمای اهل سنت تمام این اقدامات را محکوم کرده و آماده مبارزه با آنها هستیم.
وی در پایان ضمن تقدیر از برگزاری کنگره جریان های افراطی و تکفیری خاطرنشان کرد: علمای اسلام چه شیعه و چه سنی باید در کنار هم در برابر اقدامات گروه های تکفیری بایستند و اسلام واقعی را به دنیا و پیروان حقیقت نشان دهند.

***

کمال الهلباوی عالم مصری:
نیازمند حکمت و عقلانیت برای مقابله با تکفیری‌ها هستیم

یکی از علمای کشور مصر گفت: لازم است حکمت و عقلانیت بیشتری در مقابله با تکفیری ها بکار گرفته شود و علما و عقلای مسلمان برای تقابل فکری با افراطیون گردهم آیند.

به گزارش ستاد خبری همایش بین المللی خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز، کمال الهلباوی اظهار کرد: فرمایشات آیت الله العظمی مکارم شیرازی مرجع بزرگ جهان اسلام در آغاز به کار همایش خطرجریان های تکفیری، بسیاری از محورها را در بر داشت و نقاط بسیار مهمی را مد نظر قرار داد به همین دلیل از ایشان تشکر می کنیم.

این عالم مصری با بیان اینکه امروز تکفیری ها خطری واضح برای جهان اسلام و بشریت هستند، تاکید کرد: نیاز به حمایت های بیشتری داریم و باید حکمت و عقلانیت را برای مقابله با جریان های تکفیری به کار ببریم؛ همچنین باید کمیته هایی فعال در این زمینه تشکیل دهیم و مجموعه هایی کاری در همه کشورهای اسلامی و همچنین غربی که مساجد و مسلمانانی دارند فعال سازیم.

الهلباوی خاطرنشان کرد: این مجموعه های کاری متشکل از علمای اسلام می توانند وظایف مهمی از جمله مطالعاتی که آیت الله مکارم شیرازی پیشنهاد کردند را مورد توجه قرار دهند زیرا امروز خطرات فراوانی جهان اسلام را تهدید می کنند.

این عالم مصری عنوان کرد: امروز کتاب های مهمی توسط عالمان اسلامی به رشته تحریر درآمده که می تواند راهگشای ما در مقابله علمی با خطر جریان های تکفیری باشد.

وی با بیان اینکه لازم است مردان و زنان مسلمان را نسبت به اندیشه های تکفیری آگاه سازیم گفت: تکفیری ها جاهلانی هستند که زمینه علمی ندارند و برای همین، دست به جنایات گسترده می زنند بنابراین باید تیم های فکری برای بررسی خطرات آنها و چگونگی مقابله با اندیشه های خطرناکشان تشکیل شود.

الهلباوی بر لزوم راه اندازی شبکه ای تلویزیونی که علما و عقلای جهان اسلام در آن به آگاهی بخشی بپردازند را ضروری دانست و گفت: شبکه های تکفیری به دامن زدن به فتنه و اختلاف میان مذاهب مختلف اسلامی مشغولند.
این عالم برجسته مصری عنوان کرد: در گذشته این همکاری ها وجود داشته و امروز هم باید تعاملی سازنده میان علمای اسلام شکل بگیرد؛ در گذشته افرادی مانند شیخ شلتوت و طنطاوی خواستار وحدت میان مذاهب اسلامی شدند و گام هایی عملی در این زمینه برداشتند و توانستند مشارکت خود را با پیروان تشیع بیشتر کنند.

وی تاکید کرد: نباید اجازه بدهیم کسانی با عنوان تکفیری، مذهبی را علیه مذهب دیگر بشورانند؛ مسلمانان زیادی هستند که با آگاهی لازم می توانند به مقابله علمی و فکری با جریان های افراطی بپردازند.

الهلباوی افزود: لازم است کمیته های مشترک میان علمای اسلام برای مقابله با جریان های تکفیری هر چه زودتر تشکیل شود تا به جنبه های سیاسی مذاهب اسلامی بپردازند و این ظرفیت ها را در برابر توطئه های آمریکا و دیگر کشورهای غربی فعال کنند.

این عالم مصری با بیان اینکه در کشورهای مختلف اسلامی، گروه های تکفیری فعال شده اند عنوان کرد: فقط ارتش و نیروهای مردمی در هر کشور هستند که می توانند با تروریست های تکفیری مقابله کنند و اثرات مخربشان را خنثی سازند.

***
ولایتی در کنگره خطر جریان های تکفیری:

سوریه حلقه طلایی مقابله با صهیونیسم است/ ارائه اسلام بدلی نقشه دشمنان است

مشاور رهبر معظم انقلاب گفت: سوریه حلقه طلایی زنجیره مقاومت در مقابله با صهیونیسم است و به همین دلیل مورد آماج حملات بیگانگان و تکفیری ها قرار گرفته است.

 به گزارش ستاد خبری همایش بین المللی خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز، علی اکبر ولایتی در این همایش با اشاره به هجوم دشمنان برای به انحراف کشاندن بیداری اسلامی از چند سال گذشته اظهار کرد: در نیجریه ای که امروز دچار خطر بوکوحرام شده، به مدت یکصد سال حکومت اسلامی تشکیل شده بود.

وی افزود: در موج جدید بیداری اسلامی، دشمنان سعی کردند بدلی از اسلام به صورت و باطنی مخالف با اصل دین ارائه دهند؛ تکفیری هایی که امروز در عراق و شام فعالیت می کنند نمونه جدیدی به شمار نمی روند چه اینکه پیش از آنها طالبان و القاعده هم کارهایی می کردند که موجب وهن اسلام شدند.

مشاور رهبر معظم انقلاب با بیان اینکه چند نوع تقابل در جهان اسلام بر اثر ظهور جریان های تکفیری شکل گرفته است، گفت: سوریه حلقه طلایی زنجیره مقاومت در مقابله با اسرائیل است و امروز تکفیری ها در این کشور جولان می دهند.

وی ادامه داد: بیگانگان برای قطع ارتباط میان ایران و فلسطین و تامین امنیت و آرامش اسرائیل، به فکر افتادند که سوریه را هدف قرار دهند؛ ستون فقرات داعش و تکفیری ها در سوریه و عراق، بعثی ها هستند همچنین برخی سلفی‎ها هم برای این منظور جذب شده اند.

ولایتی با اشاره به ترکیب بعثی ها و سلفی ها برای به وجود آوردن داعش و تقابل با خط مقاومت در سوریه عنوان کرد: کلینتون وزیر امور خارجه دولت اول اوباما در کتاب خود مدعی شده بود که داعش توسط ما به وجود آمده است.

***

شیخ سلمان عالم سنگالی:

وهابیت جهان اسلام را به سوی قهقرا می برد

عالم سنگالی گفت: با بیان اینکه افراطی های تکفیری و وهابی در همه کشورهای اسلامی به اختلاف انگیزی می پردازند گفت: وهابیت جهان اسلام را به سوی قهقرا می برد.

به گزارش ستاد خبری همایش بین المللی خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز، شیخ سلمان از علمای اسلامی کشور سنگال در این همایش اظهار کرد: بیماری بسیار مهلکی به نام جریان های تکفیری به جان کشورهای اسلامی افتاده و سبب جنایات بی شمار شده است. تکفیری ها از روحیه تهاجمی برخوردار هستند، روحیه ای ناشی از وجود وهابیت در عربستان سعودی به طوری که بیم جنگ جهانی سوم به واسطه این تفرقه انگیزی ها می رود.

این عالم سنگالی با بیان اینکه افراطی های تکفیری و وهابی در همه کشورهای اسلامی به اختلاف انگیزی می پردازند گفت: وهابیت جهان اسلام را به سوی قهقرا می برد. برگزاری کنگره هایی مانند همایش بین المللی خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز، موجب می شود چهره ای واقعی از ایران و اسلام به دنیا معرفی شود.

شیخ سلمان با بیان اینکه صدها عنوان کتاب توسط وهابیون و برای نشر اندیشه های آنها منتشر می شود گفت: برگزاری کنگره های این چنینی سبب می شود بتوانیم ظرفیت و فرصتی برای مقابله فکری با اینگونه فعالیت های وهابی ها به دست آوریم.
این عالم سنگالی با اشاره به حضور 90 درصدی مسلمانان در این کشور آفریقایی خاطرنشان کرد: همه مسلمانان در سنگال و دیگر کشورهای اسلامی در معرض خطر جریان های تکفیری قرار دارند. همه مسلمانان باید وظیفه خود را در قبال مبارزه منطقی و علمی – فرهنگی با تکفیری ها بشناسند و عملکردی بر همین اساس داشته باشند.
شیخ سلمان با بیان اینکه مسلمانان باید در برابر تکفیری ها ید واحده شوند گفت: به امید روزی هستیم که اتحاد، عامل اصلی گفت وگوی میان مسلمانان شود و بتوانیم بر همین اساس به همکاری های بیشتر ادامه دهیم

***

عضو مجلس خبرگان رهبری:

نقشه دشمنان اسلام تبدیل اختلافات مذهبی به جنگ مذهبی است

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: تبدیل اختلافات مذهبی به جنگ های مذهبی، حربه دشمنان برای ضربه به اسلام بوده و تکفیری ها یکی از حلقه های تکمیل این نقشه شوم محسوب می شوند.

 به گزارش ستاد خبری همایش بین المللی خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز، نظیر احمد سلامی در این همایش با اشاره به اهمیت و لزوم مبارزه با جریان های تکفیری اظهار کرد: بر این باور هستیم که بعد از جنگ های صلیبی که در قرون 11 و 12 میلادی تداوم داشت، دشمنان دریافتند نمی توان با نیروی نظامی به جنگ با مسلمانان رفت و اسلام را به فراموشی سپرد به همین دلیل نبردی همه جانبه را آغاز کردند.

وی افزود: بعد از شکست دنیای غرب در جنگ های صلیبی، مستشرقین به دنبال یافتن راه هایی برای مقابله با دنیای اسلام برآمدند؛ وقتی مطمئن شدند در بسیاری از زمینه ها نمی توانند اسلام را تضعیف کنند بر آن شدند که مسلمانان را از قرآن و دین حق دور سازند و به تفرقه انگیزی بپردازند و تا حدودی در این زمینه موفق شدند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه تبدیل اختلافات مذهبی به جنگ های مذهبی، حربه دشمنان برای ضربه به اسلام بوده است گفت: تکفیری ها یکی از حلقه های تکمیل این نقشه شوم محسوب می شوند؛ دشمنان به دنبال این هستند که با راه اندازی گروه های تکفیری، بیداری اسلامی را به انحراف بکشانند.

وی ادامه داد: مطالعه تاریخچه شکل گیری جریان های تکفیری نشان می دهد حدود یک قرن طول کشیده تا آنها به مرحله کنونی برسند، البته نابود کردن آنها هم به سرعت و به راحتی امکان پذیر نبوده و نیازمند مقابله ای همه جانبه و علمی و فرهنگی هستیم.

سلامی با اشاره به عوامل گسترش جریان های تکفیری در طول تاریخ و نقشه های دشمنان در این زمینه عنوان کرد: تکفیری ها ابزار دست دشمنان اسلام بوده و دلیل گسترش آنها هم متعدد است که یکی از این موارد اختلاف میان مسلمانان و مذاهب گوناگون است که گرفتار نقشه های دشمنان شده اند و در نهایت به ضعف خودشان انجامیده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: دشمنان اذعان دارند که می توانند با ایجاد اختلافات جزئی میان مسلمانان، به اهداف خود برسند به همین دلیل از این ابزار بهره برده اند.

***

ماموستا محمد امین راستی امام جمعه سنندج:

اسلام تکفیری و وهابی اسلام مد نظر دشمنان است

امام جمعه سنندج گفت: اسلام وهابی و داعشی آن چیزی است که دشمنان تبلیغ می کنند که هیچ سنخیتی با دین الهی اسلام ندارد.

به گزارش ستاد خبری همایش بین المللی خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز، ماموستا محمد امین راستی از علمای شافعی و امام جمعه سنندج در این همایش با بیان اینکه اختلافات جزئی میان مذاهب اسلامی همواره وجود داشته است اظهار کرد: پیامبر اکرم(ص) همواره تاکید کرده اند قرآن باید عامل وحدت میان مسلمانان باشد.

 وی خاطرنشان کرد: تلاش دشمنان برای هدف قرار دادن قرآن و ایجاد اختلاف میان مسلمانان به این دلیل بوده که اسلام دینی قوی از همه ابعاد است و برای نجات بشریت آمده است.

امام جمعه سنندج با بیان اینکه غیر از قرآن و قوانین الهی، هیچ قانونی نمی تواند نیازهای کامل بشریت را برآورده سازد گفت: شکی در این نیست که روزی اسلام دینی جهان شمول شده و همه بشریت را در بر می گیرد به همین دلیل دشمنان از هم اکنون درصدد مقابله با آن برآمده اند.

وی با اشاره به اینکه اسلام وهابی و داعشی آن چیزی است که دشمنان تبلیغ می کنند، تاکید کرد: این اسلام هیچی سنخیتی با دین الهی ندارد.
ماموستا راستی با بیان اینکه علمای جهان اسلام هنوز نتوانسته اند اسلام حقیقی را به مردم نشان دهند گفت: اگر این کار به درستی صورت می گرفت امروز اثری از اسلام داعشی نبود.

امام جمعه سنندج با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی بر اساس  اسلام ناب محمدی خاطرنشان کرد: بسیاری گمان می کردند اسلام نمی تواند حکومت تشکیل دهد ولی دیدیم که نظام جمهوری اسلامی شکل گرفت و تثبیت شد؛ بعد از پیروزی انقلاب و بیداری اسلامی، دشمنان فعال تر شدند و تلاش کردند هجمه ای همه جانبه را علیه دین ناب محمدی سامان دهی کنند.

وی ادامه داد: وظیفه همه ما آن است که اسلام واقعی را به جهانیان نشان دهیم هر چند سهل انگاری هایی در این زمینه صورت گرفته وگرنه هیچ کس به سمت اندیشه تکفیری و داعشی نمی رفت.

ماموستا راستی درباره آینده جریان تکفیری در دنیای اسلام خاطرنشان کرد: نباید اجازه دهیم تکفیر هیچ ظهوری داشته باشد که این کار به وسیله معرفی اسلام واقعی صورت می گیرد.

***

آیت الله اعرافی رئیس جامعه المصطفی العالمیه:

تنها راه بازگشت به عظمت اسلامی گفتمان اجتهادی و عقلانی است/ از بازتولید اندیشه های تکفیری غافل نباشیم

امام جمعه قم گفت: گفتمان اجتهادی و عقلانی و پرهیز از تفسیر به رأی تنها راه بازگشت به عظمت اسلامی است.

 به گزارش ستاد خبری همایش بین المللی خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز، آیت الله علیرضا اعرافی در این همایش اظهار کرد: این اجتماع باشکوه در قم و زیر نظر مراجع تقلید، نشان دهنده اهتمام حوزه علمیه و علمای اسلام برای رفع خطر تکفیری ها و رنج هایی است که امت اسلامی از آن رنج می برند.

وی با بیان اینکه در مورد علل پیدایش جریان های تکفیری سخن فراوان است افزود: از دیدگاه های مختلف می توان به این عوامل نگاه کرد و تقسیم بندی گسترده ای برای آن در نظر گرفت.

امام جمعه قم با بیان اینکه دسیسه ها و توطئه های بیگانگان به عنوان عوامل خارجی در این زمینه دخیل بوده اند گفت: عللی تاریخی، فرهنگی و سیاسی در داخل جهان اسلام نیز می تواند برای این منظور مورد توجه قرار داد.

وی با اشاره به علل معرفتی و بنیادین فکری در پیدایش و رشد جریان های افراطی و تکفیری ابراز کرد: جهان اسلام بعد از هجمه های غرب و استعماری که در لایه های گوناگون شاهد آن بودیم، به سمت بیداری حرکت کرد و نخبگان و جوانان مسلمان دریافتند باید به مجد و عظمت گذشته بازگردند ولی سوال اساسی این است که چگونه این هدف محقق می شود؟

آیت الله اعرافی با بیان اینکه سه گفتمان در این زمینه مطرح است، نخستین گفتمان را گفتمان روشن فکر مآبانه انحرافی و سکولاریستی عنوان کرد و ادامه داد: طی چند قرن گذشته در نقاط مختلف از دنیای اسلام، کسانی ظهور کردند که بازگشت به اسلام را در معیارهای تفکر غربی جستجو می کردند.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه با اشاره به گفتمان دوم یعنی تحجر و برخورد غیر هوشمندانه با تکیه بر ظواهر یکسویه در طول دو قرن گذشته گفت: اوج این تفکر و گفتمان در داعش و سایر تکفیری ها قابل مشاهده است که در حرکت های خشونت طلبانه تجلی یافته است.

وی گفتمان سوم را مورد توجه قرار داد و افزود: گفتمان اجتهادی و عقلانی، انقلابی بودن و تمسک به مبارزه و پرهیز از تفسیر به رأی تنها راه بازگشت به مجد و عظمت اسلامی است.

آیت الله اعرافی به طراحی های راهبردی غربی ها برای اختلاف افکنی در جهان اسلام خاطرنشان کرد: البته در داخل نیز اگر تفسیر صحیحی صورت نگیرد حتی برداشت های مختلف از توحید می تواند عاملی برای اختلاف انگیزی باشد.

دبیر علمی همایش بین المللی خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز ادامه داد: نبود معیارهای فکری و کلامی مناسب، زمینه را برای توطئه های خارجی فراهم می کند و اگر این تئوری ها را بر اساس مشترکات در داخل دنیای اسلام سامان دهی نکنیم، باز هم بستر زیادی برای نقشه های دشمنان فراهم می شود.

آیت الله اعرافی با اشاره به نگاه خوشبینانه در مورد آینده جریان های تکفیری عنوان کرد: برخی می گویند این جریان ها به زودی از بین می روند ولی برخی هم نگاه بدبینانه ای داشته و بر این عقیده هستند که گسترش تکفیری ها به قدری زیاد است که از بین نخواهند رفت در عین حال نگاه سومی هم وجود دارد که می گوید این جریان ها زمانی به اتمام می رسند که با دیدگاه های دقیق علمی به آنها پرداخته شود و لازم است با ارزیابی دقیق، در راستای حذف آنها گام برداریم.

***

حجت الاسلام والمسلمین عباس علی براتی عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه:
جمهوری اسلامی ایران ماهیت غیراسلامی گروه های تکفیری را دنیا بر ملا کرد
عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه گفت: ورود ایران در صحنه مبارزه فکری، عقیدتی و سخت افزاری با گروه های تکفیری، اثر زیادی در روشن شدن افکار جهانی برای جدا کردن این گروه ها از اسلام داشته است.

به گزارش ستاد خبری همایش خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز، حجت الاسلام والمسلمین عباس علی براتی با اشاره به اینکه امروز جمهوری اسلامی به عنوان الگو و مدل اسلام خواهی و ارائه دهنده اسلام سیاسی در جهان مطرح است، اظهار کرد: امروز مردم دنیا چه مسلمان و چه غیر مسلمان می دانند جمهوری اسلامی مبلغ اسلامی است که در تمام جنبه های زندگی بشر راه کار و دستورالعمل دارد.
وی ادامه داد: این نگرش باعث شده موضع گیری های ایران در موضوعات مختلف بر روی کشورهای دنیا چه اسلامی و چه غیر اسلامی اثرگذار باشد و ورود ایران در صحنه مبارزه فکری و عقیدتی و همچنین مبارزه سخت افزاری با گروه های تکفیری اثر زیادی در روشن شدن افکار جهانی برای جدا کردن این گروه ها از اسلام داشته است.
عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه با اشاره به برگزاری موفق کنگره مبارزه با جریان های افراطی و تکفیری خاطرنشان کرد: برگزاری این گنگره با حضور مراجع عظام تقلید؛ حوزه های علمیه و دستگاه های مختلف نظام می توان به خوبی بیانگر موضع جمهوری اسلامی ایران در برابر تفکر تکفیری در جهان باشد.
 براتی در پایان تاکید کرد:این گردهمایی همچنین نوعی تمرین عملی برای هماهنگی علمای اسلام در مقابله با گروه های تکفیری و همچنین اندیشه سازی برای جامعه جهانی است که امیدواریم به زودی آثار و برکات آن را در کشورهای اسلامی مشاهده کنیم.
***

حجت السلام والمسلمين محسن مدنی نژادمدیر گروه مجمع الحوار الاسلامی پژوهشگاه مطالعات تقریبی:
برگزاری کنگره خطر جریان های تکفیری بیانگر عقلانیت شیعی است/ایران پرچمدار مقابله با تفکر تکفیری
به گزارش ستاد خبری همایش خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز، حجت السلام والمسلمين محسن مدنی نژاد با اشاره به جنایات گروه های تکفیری در کشورهای اسلامی و غیر اسلامی اظهار کرد: اقدامات وحشیانه و ضد بشری این گروه ها که متاسفانه به نام اسلام انجام می شود با هدف ترویج اسلام هراسی و حمایت دشمنان اسلام انجام می شود.
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران نقش حساس و اثرگذاری را در دنیای امروز دارد و مبانی آن در موضوعات مختلف بر گرفته از تعالیم قرآن و اهل بیت(ع) است و در موضوع مبارزه با جریان تکفیر نیز به اعتراف دوست و دشمن تنها پرچمدار حقیقی و راستین مبارزه با گروه های تکفیری در جهان، جمهوری اسلامی ایران است.
مدیر گروه مجمع الحوار الاسلامی پژوهشگاه مطالعات تقریبی با اشاره به اینکه ایران چه از نظر عقیدتی و چه از نظر سخت افزاری در میدان نبرد با گروه های تکفیری پرچمداری می کند، بیان کرد: امروز بر حق مداران عالم روشن است که چه کسانی در دنیا حامیان اعمال ضد انسانی گروه های تکفیری هستند و در مقابل چه کسانی حقیقتاً در حال نبرد با این گروه ها هستند.
مدنی نژاد در پایان برگزاری کنگره خطر جریان های افراطی و تکفیری را گامی مهم در تبیین سمت و سوی جمهوری اسلامی و اسلام شیعی در مقابل موضوع تکفیر بیان کرد و گفت: این کنگره تفکر عقلانی شیعه در برابر تفکر تکفیری را در حالی برای جهانیان تبیین می کند که شاهد هستیم هجمه گسترده ای علیه تفکر شیعی در رسانه های غربی و آمریکایی با هدف ایجاد اسلام هراسی در جهان در جریان است و کمترین دستاورد این کنگره میتواند روشنگری برای مردم جهان باشد.

مصاحبه هایی در حاشیه همایش:
آیت‌الله سبحانی:
گروه های تکفیری به دنبال نشان دادن چهره نامناسبی از اسلام هستند
یکی از مراجع عظام تقلید با تاکید بر اینکه گروه‌های تکفیری به دنبال تبلیغ چهره نامناسبی از اسلام هستند، گفت: این گروه‌ها به دنبال اسلام مفید نیستند به همین علت نمی‌توانند مدعی حرکت اسلامی باشند.
به گزارش ستاد خبری دومین همایش بین‌المللی «خطر جریان‌های تکفیری در دنیای امروز »، آیت‌الله جعفر سبحانی ظهر امروز در حاشیه برگزاری این همایش اظهار کرد: برگزاری دومین همایش بین‌المللی «خطر جریان‌های تکفیری در دنیای امروز» دستاوردهای بسیاری برای جهان اسلام به دنبال خواهد داشت.
وی با تاکید بر اینکه گروه‌های تکفیری به دنبال تبلیغ چهره نامناسبی از اسلام هستند، خاطرنشان کرد: این گروه‌ها به دنبال اسلام مفید نیستند به همین علت نمی‌توانند مدعی حرکت اسلامی باشند.
این مرجع تقلید با بیان اینکه برگزاری همایش بین‌المللی «خطر جریان‌های تکفیری در دنیای امروز؛‌ مسئولیت علمای جهان اسلام»  باید پیگیری شود، گفت: پیگیری مباحثی که در این کنگره مطرح می‌شود، می‌تواند در عرصه‌های مختلف جهان اسلام را به موفقیت برساند و مقدمه‌ای برای گسترش تعاملات بیشتر باشد.
***
آیت‌الله خاتمی:
کنگره خطر جریان‌های تکفیری سبب تسریع تحقق اهداف جهان اسلامی می‌شود
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: کنگره خطر جریان‌های تکفیری سبب تسریع تحقق اهداف جهان اسلامی می‌شود.
به گزارش ستاد خبری دومین همایش بین‌المللی «خطر جریان‌های تکفیری در دنیای امروز؛‌ مسئولیت علمای جهان اسلام»، آیت‌الله سید احمد خاتمی ظهر امروز در حاشیه برگزاری این همایش با بیان اینکه افزایش این همایش‌ها روش عملی مبارزه با تبلیغات ضد اسلام در سراسر جهان اسلام است، اظهار کرد: اسلام با ترور و تکفیر مخالف است و چهره‌ای که بیگانگان از اسلام نمایش می‌دهند، نادرست است.
وی اضافه کرد: این کنگره گام ارزشمندی در عرصه فرهنگی است که می‌تواند در تضعیف گروه‌های تکفیری موثر باشد زیرا این همایش ناآگاهان را آگاه و تشکلی را در جهان اسلام ایجاد می‌کند تا علمای اسلام بتوانند با جریان‌های تکفیری مقابله کنند.
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: حضور گسترده علمای مذاهب مختلف اسلامی در این همایش نیز قابل تقدیر است چرا که این حضور سبب تسریع تحقق اهداف جهان اسلام می‌شود.
***
آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی:

رسانه‌های جهان اسلام برای تضعیف گروه های تکفیری گام بردارند

یکی از مراجع تقلید گفت: رسانه‌های جهان اسلام باید برای تضعیف گروه‌های تکفیری حرکت منسجمی را آغاز کنند.

به گزارش ستاد خبری دومین همایش بین‌المللی «خطر جریان‌های تکفیری در دنیای امروز»، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در حاشیه برگزاری این همایش، با تاکید بر اینکه خطر جریان‌های تکفیری می‌تواند آسیب‌های مختلفی برای جهان اسلام به دنبال داشته باشد، تصریح کرد: رسانه‌های جهان اسلام باید برای تضعیف گروه‌های تکفیری حرکت منسجمی را آغاز کنند.

وی با تاکید بر اینکه رسانه‌های دشمن به دنبال ترویج افکار خطرناک و خرافی است، مطرح کرد: رسانه‌های جهان اسلام باید اسلام واقعی را دنیا ترویج دهند.

این مرجع تقلید به برخی از دستاوردهای دومین همایش بین‌المللی «خطر جریان‌های تکفیری در دنیای امروز؛‌ مسئولیت علمای جهان اسلام»، اشاره کرد و گفت: رسانه‌های اسلام باید تبلیغات تکفیری را در حاشیه قرار دهند.

ادامه سخنرانی میهمانان

حجت الاسلام والمسلمين علي جان حكيمي محقق و پژوهشگر افغانستانی:
مراجع تقلید و حوزه های شیعه پرچمداران مبارزه با تفکر تکفیری هستند
محقق و پژوهشگر افغانستانی با اشاره به تاثیرات برگزاری کنگره خطر جریان های تکفیری گفت: دنیا شاهد است که مراجع تقلید و حوزه های علمیه شیعه پرچمداران مبارزه با تفکر تکفیری در جهان هستند.
به گزارش ستاد خبری کنگره خطر جریان های افراطی و تکفیری در جهان امروز،  حجت الاسلام والمسلمين علي جان حكيمي با اشاره به اينكه امام خمینی(ره) هنگامی قیام خود را آغاز کرد که اسلام در خطر بود، اظهار کرد:  امروز در شرایطی هستیم که دشمنان اسلام دست به دست هم داده اند تا مسلمانان را ضعیف کرده و اسلام را از بین ببرند و برای رسیدن به این هدف از هیچ تلاشی فروگذار نمی کنند.
وی ادامه داد: در چنین شرایطی جمهوری اسلامی ایران رسالت سنگینی را عهده دار است و برای روشنگری توطئه های دشمنان باید هوشیار بوده و همواره در صحنه عمل باشد تا حق و باطل را به جهانیان معرفی کند.
محقق و پژوهشگر افغانستانی با بیان اینکه حضرت علی (ع) فرمودند هنگامی می توانید اهل حق را بشناسید که حق را شناخته باشید، ابراز کرد: باید حق و حقیقت برای مردم دنیا روشن شود و برگزاری این کنگره توسط دو تن از مراجع عظام تقلید که در راس حوزه علمیه قرار دارند نشانگر اهمیت این روشنگری است که مدافعان حریم تشیع پرچمدار آن شده اند.
حکیمی با تاکید بر اینکه برگزاری چنین کنگره هایی در بیداری مسلمانان و حتی غیر مسلمانان و شناخت آنان از اسلام ناب محمدی بسیار موثر است، خاطرنشان کرد: در زمان پیامبر اکرم(ص) نیز افراد مغرضی مانند ابوجهل وجود داشتند که هیچوقت هدایت نشدند ولی افراد زیادی جاهل بودند که با راهنمایی و ارشاد پیامبر به راه حق و حقیقت پیوستند.
وی تاکید کرد: امروز نیز ما باید به دنبال آگاهی بخشی به افراد جاهل و فریب خورده باشیم و آنها را به سوی اسلام راستین رهنمون سازیم.

دیداری در حاشیه همایش:

آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار با سفرای کشورهای اسلامی:
دنیا برای خشکاندن ریشه تفکر تکفیری بسیج شود
مرجع عالیقدر جهان تشیع گفت: دنیا باید برای خشکاندن ریشه تفکر تکفیری بسیج شود چرا که  اگر این جریان ادامه پیدا کند دامن سایر کشورهایی که امروز عملا با آن درگیر نیستند را نیز خواهد گرفت.
به گزارش ستاد خبری همایش خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی درحاشیه برگزاری این کنگره در دیدار با سفرای کشورهای اسلامی با اشاره به اینکه حضور شما در این کنگره به معنای شناختن حق کشور خود در برابر جریان های تکفیری است، اظهار کرد: دنیا باید برای رفع این معضل بزرگ بسیج شود چرا که  اگر این جریان ادامه پیدا کند دامن سایر کشورهایی که امروز عملا با آن درگیر نیستند را نیز خواهد گرفت.
وی ادامه داد: پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از پیوستن جوانان به این گروه ها، کار فرهنگی و عقیدتی در همه کشورها انجام شود و این کار را می توان با تاسیس شبکه ماهواره ای چند زبانه محقق کرد.
مرجع عالیقدر جهان تشیع با تاکید بر اینکه باید ریشه افکار و عقیده های انحرافی و غلط را بسوزانیم، ابراز کرد: همه باید با اتحاد و وحدت تلاش کنیم تا این عقیده های باطل و انحرافی توسعه پیدا نکند.
آیت الله العظمی مکارم شیرازی افزود: ما کتاب های زیادی را در کنگره قبل و این کنگره به زبان های مختلف منتشر کردیم و خوب  است که شما از مسئولین فرهنگی کشورهای خود دعوت کنید تا از ثمره این زحمات استفاده کنند.

ادامه سخنرانی میهمانان:

روشن عباس اف عالم برجسته روسی عنوان کرد؛

التزام به آموزه های وحیانی تنها راه علاج مشکلات جهان اسلام/ افراطی ها ریشه اسلام را هدف قرار داده اند

عالم برجسته روسی گفت: وظیفه ما آن است که بهترین راه حل را برای رفع مشکلات جهان اسلام بیابیم که همانا تجدید عهد با خداوند و التزام به آموزه های اسلامی و وحیانی خواهد بود.

به گزارش ستاد خبری همایش بین المللی خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز، روشن عباس اف از علمای کشور روسیه در این همایش اظهار کرد: برخی مفاهیم اساسی در اندیشه اسلامی که موجب سوء تفاهم می شوند باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند و در این زمینه بدون تاخیر اقدام شود.

وی افزود: فضای اندیشه ای جهان اسلام امروز آلوده به مسائل مختلف و دسیسه های گوناگون شده که هدف همه آنها از بین بردن تمدن اسلامی و محروم ساختن مسلمانان از حقوق خود است.

این عالم روسی با بیان اینکه برخی مسائل عصبی در جهان اسلام بر اندیشه و فکر غلبه می کنند گفت: در عین حال تکیه بر متون و نصوص حقیقی و استفاده از ظرفیت اهل علم و بصیرت، می تواند مانع از این امر شود.

وی با بیان اینکه لازم است اقداماتی صورت بگیرد که فضا از هرگونه آلودگی فکری و فرهنگی پاک شود و حرکت رو به پیشرفت مسلمانان ادامه یابد ابراز کرد: امیدواریم در این اجلاس بتوانیم راهبردی مناسب برای جلوگیری از خطر جریان های تکفیری بیابیم زیرا افراطی ها ریشه اسلام را هدف قرار داده اند.

عباس اف خاطرنشان کرد: وظیفه ما آن است که بهترین راه حل و علاج را برای مشکلات فعلی بیابیم که همانا تجدید عهد با خداوند و التزام به آموزه های اسلامی و وحیانی خواهد بود.

این عالم برجسته روسی با بیان اینکه لازم است بدانیم آنها که پرچم اسلام را برافراشته اند چگونه عمل می کنند گفت: پیامبر اکرم(ص) فرموده اند هر کس خارج از وظایف امت عمل کند، مانند کسی است که از دین خارج شده و هرگز از ما نیست.

وی افزود: در دین مبین اسلام، غیر مسلمانان هم مورد احترام هستند مگر کسانی که بخواهند علیه دین الهی اقدامی بکنند به همین دلیل خداوند می فرماید کسانی که به عنوان دین، جنایتی را مرتکب می شوند هرگز ارتباطی با اسلام ندارند.

عباس اف خاطرنشان کرد: امروز تکفیری ها و داعشی ها به نام اسلام هرگونه جنایتی را علیه اسلام و بشریت مرتکب می شوند در حالیکه بر اساس آموزه های دینی، خودشان مسلمان محسوب نمی شوند البته وظیفه همه مسلمانان، مبارزه با آنها و کوتاه نیامدن در مقابل اندیشه های خطرناکشان است.

این عالم روسی با بیان اینکه امروزه، وضعیت و شرایط به گونه ای است که تکفیری ها با منطق، راه هدایت را در پیش نمی گیرند گفت: باید در مقابل این افراد با همه قوا ایستادگی کرد.

***

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت حجت الاسلام و المسلمین قاضی‌ عسگر:
لزوم تشکیل تشکل بین المللی برای مقابله با تفکر تکفیری
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: برای مقابله با تکفیر باید تشکل بین‌اللملی ایجاد و در عرصه فکری اقدامات، علمی، پژوهشی‌ و ترویجی لازم انجام شود.
به گزارش ستاد خبری دومین همایش بین‌المللی «خطر جریان‌های تکفیری در دنیای امروز»، حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی‌عسگر در حاشیه برگزاری این همایش، اضافه کرد: شرایط کنونی نظام بین‌الملل بسترهای تحقق اهداف نخستین کنگره خطر جریان‌های تکفیری را فراهم آورده است که امیدواریم در این راستا بتوانیم نقشه راه مناسبی را برای آینده تعیین کنیم.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه کشورهای پدیدآورنده داعش به صورت طبیعی اکنون مخالف این تفکر ایستاده‌اند، تصریح کرد: برای مقابله با تکفیر باید تشکل بین‌المللی ایجاد و در عرصه فکری اقدامات، علمی، پژوهشی‌ و ترویجی لازم انجام شود.
وی با تاکید بر اینکه وجود برخی از اختلافات میان مذاهب اسلامی طبیعی است، عنوان کرد: ایران اسلامی به دنبال تحقق خواسته‌های امام خمینی(ره) است که یکی از آرمان‌های ایشان تحقق تقریب مذاهب اسلامی بوده است.

***

خلیل ابراهیم الاویسی عالم برجسته عراقی:

تمسک به قرآن عامل نجات جهان اسلام است

عالم برجسته عراقی قرآن را قانون اساسی مسلمانان دانست و گفت: اگر به دستورات این کتاب الهی توجه شود، هیچگاه شاهد مشکلاتی کنونی در عراق و سوریه و دیگر کشورهای اسلامی نخواهیم بود.

به گزارش ستاد خبری همایش بین المللی خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز، خلیل ابراهیم الاویسی از کشور عراق در این همایش اظهار کرد: هنوز نتوانسته ایم حقیقت اسلام را به طور کامل درک و معرفی کنیم و به همین دلیل است که برخی، قرآن را کنار بگذارند و گرفتار انحراف شوند.

وی افزود: رمز موفقیت مسلمانان بارها در قرآن تکرار شده ولی بسیاری آن را فراموش کرده اند و به مذاهب مختلف تقسیم شده اند.

الاویسی با تاکید بر لزوم آشنایی مسلمانان به حقیقت اسلام خاطرنشان کرد: این امر فراتر از شیعه و سنی بودن است زیرا همه ما در درجه اول مسلمان هستیم.

وی قرآن را قانون اساسی مسلمانان دانست و تصریح کرد: اگر به دستورات این کتاب الهی توجه شود، هیچگاه شاهد مشکلاتی کنونی در عراق و سوریه و دیگر کشورهای اسلامی نخواهیم بود.

الاویسی در پایان تاکید کرد: قرآن، نقطه قوت و اقتدار ماست که می توانیم با اتکا به آن به پیروزی برسیم.

مصاحبه هایی در حاشیه همایش:

علی اکبر ولایتی مشاور عالی رهبر معظم انقلاب:

علمای اسلامی شبهات تفکرات تکفیری را پاسخ دهند

مشاور عالی رهبر معظم انقلاب گفت: علمای اسلام باید با استفاده از آموزه‌های دینی شبهات تکفیر را پاسخ دهند تا از ترویج این تفکر نادرست در جهان جلوگیری کنیم.

به گزارش ستاد خبری دومین همایش بین‌المللی «خطر جریان‌های تکفیری در دنیای امروز »،  علی‌اکبر ولایتی امروز در حاشیه برگزاری این همایش، برگزاری کنگره مقابله با جریان‌های تکفیری را راهکاری برای پیشبرد اهداف جهان اسلام دانست و اظهار کرد: علمای اسلام باید با استفاده از آموزه‌های دینی شبهات تکفیر را پاسخ دهند تا از ترویج این تفکر نادرست در جهان جلوگیری کنیم.

وی با بیان اینکه جوانان باید از واقعیت‌های جهان اسلام آگاه شوند، اضافه کرد: اگر جوانان مسلمان محتوای این کنگره را دنبال کنند می‌توانند جریان‌های تکفیری و افراطی را از بین ببرند.

مشاور عالی رهبر معظم انقلاب با تاکید بر اینکه رسانه‌ها باید مباحث مطرح شده در این کنگره را به شیوه مطلوبی برای اقشار مختلف تشریح کنند، گفت: با توجه به اینکه بدون فعالیت‌های رسانه‌ای کنگره جریان‌های تکفیری به دنیا منعکس نمی‌شود، رسانه در این کنگره نقش مهمی دارد.

***

شیخ محمدصالح الموعد سخنگوی علمای فلسطین تاکید کرد:

توقف حرکت فکری تکفیر با استفاده از ظرفیت علمی علمای جهان اسلام

سخنگوی علمای فلسطین گفت: حرکت نظامی تکفیر را با استفاده از توان نظامی جهان اسلام و حرکت فکری تکفیر را با استفاده از ظرفیت علمی عالمان اسلامی می‌توانیم متوقف کنیم.

 به گزارش ستاد خبری دومین همایش بین‌المللی «خطر جریان‌های تکفیری در دنیای امروز»، شیخ محمدصالح الموعد ظهر امروز در حاشیه برگزاری این همایش، با تاکید بر اینکه جریان‌های تکفیری می‌توانند جهان اسلام را به سمت نامناسبی هدایت کند، تصریح کرد: جهان اسلام باید در دو عرصه نظامی و فکری با جریان تکفیری مقابله کند زیرا تکفیر به شیوه متفاوت در این عرصه‌ها حضور دارد.

وی اضافه کرد: می‌توانیم حرکت نظامی تکفیر را با استفاده از توان نظامی جهان اسلام و حرکت فکری تکفیر را با استفاده از ظرفیت علمی عالمان اسلامی متوقف کنیم.

سخنگوی علمای فلسطین با تاکید بر اینکه داعش در بعد رسانه‌ای اقدامات بسیاری را انجام داده است، گفت: جهان اسلام باید در این عرصه نیز مقابل گروه‌های تروریستی ایستادگی و با تبلیغات مناسب از استمرار فعالیت‌های آنها جلوگیری کند.

****

شیخ عبدالله دقاق نماینده جامعه روحانیت بحرین:

عربستان و رژیم صهیونیستی از توافق ایران و 5+1 عصبانی هستند

نماینده جامعه روحانیت بحرین گفت: عربستان و رژیم صهیونیستی از توافق ایران اسلامی با 5+1 عصبانی شده به همین حمله به ایران اسلامی را در دستور کار خود قرار داده اند.

به گزارش ستاد خبری دومین همایش بین‌المللی «خطر جریان‌های تکفیری در دنیای امروز »، شیخ عبدالله دقاق امروز در حاشیه برگزاری این همایش، با تاکید بر اینکه گردهمایی علمای اسلام در کنگره جریان‌های تکفیری نتایج مثبتی برای جهان اسلام به دنبال دارد، تصریح کرد: پیشنهاد آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی مبنی بر ایجاد شبکه ماهواره‌ای برای تشریح خطر جریان‌های تکفیری مطلوب و قابل پیگیری است.

وی اضافه کرد: عربستان و رژیم صهیونیستی از توافق ایران اسلامی با 5+1 عصبانی شده به همین حمله به ایران اسلامی را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

نماینده جامعه روحانیت بحرین با اشاره به اینکه اکنون رسانه‌ها در جنگ نرم جایگاه مهمی دارند، مطرح کرد: امیدواریم رسانه‌ها نقش خود را در دومین همایش خطر جریان‌های تکفیری در دنیای اسلامی به خوبی انجام دهند تا دستاوردهای این همایش به نقاط مختلف دنیا صادر شود.

***

دبیر علمی همایش بین المللی خطر جریان های تکفیری آیت الله اعرافی:

نیازمند شکل گیری مردم سالاری دینی در جوامع اسلامی هستیم

دبیر علمی همایش بین المللی خطر جریان های تکفیری گفت: حرکت به سمت مردم سالاری دینی، بسیاری از مشکلات امروز دنیای اسلام را کاهش می دهد.

به گزارش ستاد خبری همایش بین المللی خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز، آیت الله علیرضا اعرافی در سخنانی در این همایش اظهار کرد: مبارزه با ریشه های خارجی ظهور جریان های تکفیری یکی از مهمترین ارکان مبارزه با افراطی گری است.

وی با بیان اینکه به سمت مردم سالاری های دینی، بسیاری از مشکلات امروز دنیای اسلام را کاهش می دهد، افزود: تاکید بر مشترکات مسلمانان و پایه ریزی یک فکر مشترک در دنیای اسلام از جمله ظرفیت های موجود هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.

دبیر علمی همایش بین المللی خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز با بیان اینکه نباید از نقش اساسی نخبگان، علما و بزرگان دینی در دنیای اسلام غافل شد گفت: تولید آثار، برگزاری کنگره های این چنینی و نگارش کتاب های وحدت آفرین از جمله راهکارهای برون رفت از مشکلات به شمار می روند.

وی ادامه داد: همایش خطر جریان های تکفیری حرکت و پیامی نو از سوی مرجعیت شیعه و از قم به جهان اسلام است که می تواند موجب وحدت بیشتر میان مسلمانان شود.

***

مولوی اسحاق مدنی مشاور رئیس جمهور در امور اهل سنت:

تکفیری ها از روحیه اسلام خواهی جهانیان سوء استفاده می کنند/ علمای اسلامی حقیقت را به گوش دنیا برسانند

مشاور رئیس جمهور در امور اهل سنت گفت: مسلمانان و همه جهانیان تشنه اسلام حقیقی هستند ولی تکفیری ها با سوء استفاده از این وضعیت، جریان های کنونی را به راه انداخته اند.
به گزارش ستاد خبری همایش بین المللی خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز، مولوی اسحاق مدنی در این همایش اظهار کرد: باید دید چرا تکفیری ها بر روی جوانان دنیای اسلام نفوذ دارند و می توانند آنها را جذب کنند به نحوی که برای عملیات انتحاری آماده شوند.

وی افزود: علمای اسلامی مدتی است که اسلام سیاسی را به غیر واگذار کرده اند ولی باید دید آیا دین حقیقی همان چیزی است که امروز ارائه می شود یا خیر؟

مشاور رئیس جمهور در امور اهل سنت با بیان اینکه اسلام رحمانی از سوی پیامبر اسلام(ص) عرضه می شد گفت: امروز تکفیری ها هیچ نسبتی با دین حقیقی ندارند ولی تبلیغاتی دروغین دارند که سبب می شود جوانان دنیای اسلام به سمت آنها جذب شوند.

وی ادامه داد: وقتی علمای اسلامی وارد میدان نشوند، گروه هایی مانند تکفیری ها خود را به عنوان کسانی که درد اسلام را دارند وارد شده و میدان را در دست می گیرند.

مولوی اسحاق مدنی عنوان کرد: مسلمانان تشنه اسلام حقیقی هستند ولی تکفیری ها با سوء استفاده از این وضعیت، جریان های کنونی را به راه انداخته اند بنابراین لازم است علمای بزرگوار به فکر بیفتند و ببینند چرا عده ای به نام اسلام به جای آنها نشسته و مردم را به گمراهی می کشانند.

مشاور رئیس جمهور در امور اهل سنت با بیان اینکه برخی از کسانی که به گروه های تکفیری می پیوندند واقعا برای اسلام این کار را انجام می دهند و گمان می کنند به دین حقیقی پیوسته اند گفت: لازم است علمای اسلامی حقیقت را به گوش همگان برسانند و مانع از تبلیغات دروغین تکفیری ها شوند.

***

آخوند خجندی استاد علوم اسلامی اهل سنت گلستان :

ایجاد ترس داخلی میان مذاهب اسلامی نقشه دشمنان است

استاد علوم اسلامی اهل سنت گلستان گفت: دشمنان امروز به دنبال ترساندن پیروان مذاهب اسلامی از یکدیگر است.

به گزارش ستاد خبری همایش بین المللی خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز، آخوند خجندی از اساتید اهل سنت استان گلستان در این همایش اظهار کرد: یکی از مهمترین وظایف امروز علمای اسلام، حراست از کسانی است که به گروه های تکفیری نپیوسته اند و این کار با بیان حقیقت اسلام برای آنها امکان پذیر است.

وی افزود: اگر خطایی از یک مسلمان سر زد نباید آن را به همه پیروان مذهب تعمیم داد؛ قرآن نیز همین را می گوید و بر این اساس، اجازه نداریم خطای یک مسلمان را به دیگران هم نسبت بدهیم زیرا این امر یک نوع افراط گرایی است.

این استاد علم اسلامی اهل سنت با بیان اینکه دشمنان امروز به دنبال ترساندن پیروان مذاهب اسلامی از یکدیگر است گفت: مشرکان سعی داشتند همین کار را انجام دهند و پیامبر اکرم(ص) را از غیر خدا بترسانند، امروز هم دشمنان درصدد ایجاد دلهره از شیعه در میان اهل سنت و بالعکس هستند.

 

قرائت بیانیه پایانی همایش:

و لا تقولوا لمن القی الیکم السلم لست مومنا تبتغون عرض الحیوه الدنیا (نساء آیه 94)
الحمد لله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا محمد و علی آله الطاهرین و صحبه المنتجبین و من تبعهم باحسان الی یوم الدین
در شرایط کنونی، جهان اسلام یکی از تلخ ترین دوره های خود را پشت سر می گذارد. جریان های افراطی و تکفیری با سخنان، فتاوا و اقدامات تفرقه افکنانه خود، موجبات کشتار، خشونت، جنگ مذهبی، انحراف مسلمین از مسائل اصلی جهان اسلام و تقویت جبهه دشمنان اسلام می شوند. در چنین شرایطی بر علمای اسلام لازم است ضمن طرد و نفی این گروهها و معرفی اسلام اصیل، رسالت تاریخی خود ر ایفا نمایند.
بر همین اساس همایش بین المللی جریان های افراطی و تکفیر در روز 94/11/08 به دعوت مرجع عالیقدر جهان تشیع و با حضور صدها تن از علمای شیعه و سنی در شهر قم برگزار شد و ضمن محکوم کردن رفتارهای افراطی در هر فرقه و مذهبی، مصوبات زیر را اعلام می دارد:


1- اسلام دین رحمت و رافت و از قتل و خشونت مبراست. الگوی مسلمین، رسول مصطفی است که ملقب به <انک لعلی خلق عظیم> شده است. از این رو همه مسلمین زندگی مسالمت آمیز را با دیگر ادیان و مذاهب را سرلوحه رفتار اجتماعی خود قرار داده و از هر نوع پرخاش وعملی که موجب بهم زدن همزیستی مسالمت آمیز میان پیروان ادیان و مذاهب گردد، پرهیز می کند.
2- بر اساس سیره عملی و سنت قطعی پیامبر خدا، هر کس شهادتین را به زبان جاری کند، مسلمان و خون و مال و ناموس  و آبروی او محترم است و استنباطات شخصی در این زمینه، اجتهاد در مقابل نص است.
3- به اجماع علمای اسلام، کفر زمانی محقق میشود که انکار صریح ضروری دین صورت گیرد و حال آن که هیچ یک از موضوعات اختلافی موجود در جهان اسلام از ضروریات دین نبوده و بر همین اساس فردی یا گروهی حق تعرض به دیگران را به بهانه های واهی ندارد.
4- ضمن محوم کردن جنایات گروه های تکفیری در کشورهای مختلف اسلامی و گفتارهای و اقدامات عده قلیلی تفرقه افکن در شبکه های ماهواراه ای، از همه علمای اسلام در تمامی فرقه ها و مذاهب اسلامی می خواهیم تا بدون ملاحظات سیاسی و مذهبی، از افراطیون خود تبری جسته و به صورت رسمی با فتاوا و بیانیه های خود، مسلمانان را از ورود به جنگ مذهبی پرهیز دهند.
5- از آنجا که دشمنان اسلام از این تندرویها برای پیشبرد اهداف استکباری خود و تسلط بر منابع جهان اسلام استفاده می کنند و با راه اندازی پروژه اسلام هراسی از نفوذ و گسترش اسلام در جهان جلوگیری می کنند، علمای حاضر در کنگره با صراحت اعلام می کنند مخالف تمامی جریانهای افراطی و تکفیری بوده و این گروهها هیچ ربطی به اسلام و مسلمین ندارند.
6- ما علمای حاضر در همایش از تمام سیاست مداران منطقه می خواهیم از رفتارهایی که باعث گسترش خشونت و تکفیر می گردد و گام های عملی در راستای جنگ مذهبی است ، پرهیز کنند و در تمام مسائل منطقه ، مذاکره بهترین راه حل و صلح بهترین عاقبت است که به تصریح قرآن <الصلح خیر>.
7- رمز موفقیت امت اسلام در گرو وحدت و بازآفرینی تمدن نوین اسلامی و نشر فرهنگ اصیل و حیات بخش اسلام در سطح جهان با همکاری و همیاری یکدیگر است. در این راستا باید تمام توان و قدرت خود را برای اعتلای کلمه الله و ایجاد تمدنی جدید به کار گیریم و از هر نوع سخن یا رفتاری که می تواند ما را از هدف اصلی دور کند ، پرهیز نماییم.
8- با توجه به تشکیل دبیرخانه دائمی کنگره جهانی مقابله با جریان های افراطی و تکفیری از سوی مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی مدظله ، دست اتحاد به سوی همه علمای اسلام در سرتاسر عالم گشوده و از تمامی علما می خواهیم که ما رادر این راه خطیر یاری دهند. این دبیرخانه وظیفه خود می داند با همه کسانی که در راه وحدت و تعالی جهان اسلام تلاش می کنند همراه گردد و در برابر افراط و تکفیر با شفقت و نصیحت برادرانه از همه جوانان مسلمان می خواهد که از رفتارهایی که میتواند به ضرر اسلام ومسلمین باشد ، بپرهیزند.


امید می رود سیره نیکوی رسول خدا صلی الله علیه وآله سرمشق همه مسلمانان و وجهه همت همه علما و اندیشمندان جهان گردد.

انتهای خبر/

 

برچسب ها :
captcha