دانشجویان حق دارند در مسائل سیاسی دخالت یا انتقاد کنند ولی نباید پایگاه احزاب شوند / رییس جمهور آمریکا گرفتار اوهام و خیالات است

دانشجویان حق دارند در مسائل سیاسی دخالت یا انتقاد کنند ولی نباید پایگاه احزاب شوند / رییس جمهور آمریکا گرفتار اوهام و خیالات است


رییس جمهور آمریکا مذاکره ای که بیش از یک سال برای آن زحمت کشیده شده بود و علاوه بر کشورهای اروپایی و آمریکا، به تصویب شورای امنیت نیز رسیده بود را یکجانبه زیرپا گذاشت و از توافق برجام خارج شد. با این حال چگونه امید دارد کسی با او مذاکره کند؟‌

حضرت آیت الله مکارم شیرازی صبح امروز در دیدار وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، با تاکید بر این که دانشگاه ها باید علم را به عنوان علم دنبال کنند نه یک راه درآمد، اظهار داشتند: در حوزه های علمیه علم را برای علم می خوانند، در دانشگاه ها نیز باید چنین وضعی حاکم باشد.

ایشان با بیان این که گردآوری علم مهم نیست، بلکه نوآوری مهم است، تصریح کردند: با نوآوری است که پیشرفت کشور عملی می شود؛ دانشگاه ها باید با نیازهای واقعی مردم رابطه عملی داشته باشد.

معظم له اضافه کردند: این که سلسله علومی را بخوانند اما متاع شان در بازار جامعه خریدار نداشته باشد فایده ای ندارد؛ باید رابطه پر رنگی بین علوم دانشگاهی و حل مسائل و نیازهای جامعه و مردم وجود داشته باشد.

ایشان با تاکید بر این که دانشگاه ها نباید جناحی شوند، اظهار داشتند: دانشگاه ها حق دارند درباره مسائل سیاسی اظهار نظر کنند، انتقاد کنند، اما نباید به پایگاه و باشگاه احزاب و جریان های سیاسی تبدیل شوند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی تاکید کردند: دخالت و اظهار نظر درباره مسائل مهم کشور از جمله موضوعات سیاسی حق دانشجویان است، دانشجویان درباره موضوعات کشور انتقاد سازنده، مستدل و مؤدبانه و توام با ارائه راه حل و راهکار داشته باشند.

معظم له با تاکید بر این که ما کشوری اسلامی هستیم، بر لزوم توجه به مسائل اخلاقی در دانشگاه ها تاکید کردند و گفتند: اگر دانشجو با مسائل اخلاقی و اسلامی ارتباط نداشته باشد، کار دچار مشکل می شود.

ایشان افزودند: اگر دانشجو با این روحیه و تفکر رشد کند و تربیت شود، یقینا خدمت به مردم و جامعه اسلامی را بر درآمدهای بیشتر در خارج از کشور ترجیح می دهد.

معظم له بر لزوم تقویت مبانی دینی در دانشگاه ها تاکید کردند و راه تحقق این مهم را توجه به مفاهیم والای قرآنی دانستند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با تاکید بر این که دین تنها برای آخرت نیست، بلکه برای سعادت دنیوی انسان نیز برنامه دارد، اظهار داشتند: آیات شریفه «الم یعلم بان الله یری» و «الا بذکرالله تطمئن القلوب» رمز سعادت انسان در دنیا و آخرت است.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که رییس جمهور آمریکا گرفتار یک مشت اوهام و خیالات است، اظهار داشتند: سرمایه رییس جمهور آمریکا چیزی جز دروغ نیست و در خود آمریکا نیز به این مساله اذعان کرده اند.

معظم له تصریح کردند: او به خیال خام خود تصور کرده است که با فشار و تحریم می تواند ایران را پای میز مذاکره بنشاند، در حالی که به تعبیر رهبر معظم انقلاب شما اصلا قابل اعتماد نیستید.

ایشان تحریم را سلاح انسان های ضعیف دانستند و با بیان این که هیچ کشوری تحت فشار و تحریم مذاکره نمی کند، افزودند: رییس جمهور آمریکا مذاکره ای که بیش از یک سال برای آن زحمت کشیده شده بود و علاوه بر کشورهای اروپایی و آمریکا، به تصویب شورای امنیت نیز رسیده بود را یکجانبه زیرپا گذاشت و از توافق برجام خارج شد. با این حال چگونه امید دارد کسی با او مذاکره کند؟

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با انتقاد از آن دسته افرادی که مدام آیه یاس می خوانند، ابراز داشتند: به حرف و سخن این عده نباید اعتنا کرد، کشور ما از این برهه ها زیاد پشت سر گذاشته است.

ایشان در پایان خطاب به وزیر علوم تاکید کردند: مسؤولیت شما به عنوان وزیر علوم بسیار حساس و سنگین است، این مسائلی که گفتیم و مورد تأکید خود شماست اگر رعایت شود سبب پیشرفت می شود و آینده روشن خواهد بود.

جهت مشاهده فیلم مربوطه کلیک کنید

captcha