مردم در دهه محرم سنگ تمام گذاشتند/ عاشورا با پوست و خون و جان مردم عجین است

مردم در دهه محرم سنگ تمام گذاشتند/ عاشورا با پوست و خون و جان مردم عجین است


فرهنگ عاشورا و عزاداری با پوست، خون و جان مردم آمیخته و عجین شده است، مگر می شود این برنامه را تحریم کرد؛ تمام دنیا هم بخواهد تحریم کند راه به جایی نخواهند برد‌

حضرت آيت الله العظمي مكارم شيرازي صبح امروز در آغاز درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، با قدردانی از حضور باشکوه مردم در محافل و مجالس عزاداری اباعبدالله الحسین(علیه السلام) و یاران با وفای ایشان، این حضور را دارای پیام های مهمی دانستند.

ایشان تصریح کردند: علاوه بر مسیحیان حتی بت پرستان هند نیز در این برنامه ها همکاری کردند، مردم عزیز ما نیز در این دهه سنگ تمام گذاشتند و باید از آنها تشکر کرد.

معظم له با بیان این که انواع فداکاری ها در این مسیر صورت گرفت، ابراز داشتند: شاید در گوشه وکنار در صحبت های برخی از خطبا و مداحان اشکالات کوچکی بوده باشد اما برگزاری محافل و مجالس عزاداری شایسته تقدیر بود.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در ادامه اظهار نظر دشمنان و معاندان فرهنگ اسلامی و شیعه که می گویند باید عاشورا و عزاداری را تحریم کنیم، این اظهار نظرها را ناشی از بی خبری، حماقت و جهل آنان نسبت به فرهنگ عاشورا ارزیابی کردند.

ایشان گفتند: فرهنگ عاشورا و عزاداری با پوست، خون و جان مردم آمیخته و عجین شده است، مگر می شود این برنامه را تحریم کرد؛ تمام دنیا هم بخواهد تحریم کند راه به جایی نخواهند برد.

معظم له عاشورا و عزاداری اباعبدالله را غیر قابل تحریم دانسته و تاکید کردند: این حرفی که آنها می زنند در وهله نخست نشانه بی خبری شان است و از سویی دیگر یک نوع هشدار و بیدارباش به ما نیز هست که محکم به این مبانی تمسک و با تمام وجود این ارزش ها را حفظ کنیم.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی افزودند: در زمان رضاخان عزاداری ها را ممنوع کرده بودند و مردم در خلوت برنامه های عزاداری را برپا می کردند، اما وقتی او کنار رفت همه به میدان آمدند و مجالس عزاداری با رونق و شکوه خاصی به صورت علنی برگزار شد.

ایشان فرمودند: در کشور لبنان زمانی عده ای با برنامه های عاشورا و عزاداری مخالفت می کردند و به ناچار عزاداران در اتاق های دربسته عزاداری می کردند، اما اکنون ببینید در خیابان های بیروت چه خبر است، این مساله نشان می دهد کسی نمی تواند جلوی گسترش فرهنگ عاشورا را بگیرد.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی همگان را نسبت به حفظ و تقویت ارزش های دینی در جامعه توصیه و تاکید کردند: دشمن از همین ارزش ها ناراحت هست، ما هم باید روی همین مبانی اصرار کنیم و با تمام وجود در حفظ و تقویت آن بکوشیم. امیدوارم تمام کسانی که در این ایام در خدمت به این دستگاه بودند و به هر طریقی این برنامه ها را در این ماه ادامه می دهند مورد عنایت ویژه حق تعالی قرار گیرند.

captcha