مراقب باشید فرهنگ سکولار غربی در کتب دانشگاهی نفوذ نکند

مراقب باشید فرهنگ سکولار غربی در کتب دانشگاهی نفوذ نکند


شما می‌توانید با بررسی دقیق، جاهایی از کتاب های ترجمه ای را که فرهنگ ضد دین و سکولار را ترویج می‌کند، شناسایی و از کتاب حذف کنید مسأله دیگر آن است که آینده کشور به دست کسانی است که از حوزه و دانشگاه فارغ التحصیل می‌شوند و اگر این دو با یکدیگر هماهنگی و اتحاد نظر داشته باشند، وقتی وارد تشکیلات می‌شوند دوگانگی نخواهند داشت‌

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار با حجت الاسلام مصطفی رستمی رییس نهاد نمایندگی رهبر معظم انقلاب در دانشگاه ها و جمعی از معاونان، با بیان این که فعالیت های نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها امیدوار کننده است، ابراز داشتند: بخواهیم یا نخواهیم بنیان گذاری دانشگاه ها در کشور ما از غرب صورت گرفته و دشمنان همیشه تلاش کردند که حوزه های دینی را از غیر دینی جدا کنند.

ایشان افزودند: بنابراین هدف علمی و سیاسی هر دو برای تأسیس دانشگاه ها صورت گرفت و در عین حال دانشگاه امری اجتناب ناپذیر است، چراکه علم چیزی است که در هر شرایطی ضرورت دارد، بنابراین هرگز نمی توان دانشگاه را حذف کرد بلکه باید مشکلات آن را اصلاح کرد.

معظم له عنوان کردند: نکته دیگر آن است که غربی ها سعی کردند فرهنگ خودشان را در دروس دانشگاهی جاسازی کنند و آن را به دانشجویان منتقل کنند به ویژه کتاب های علوم انسانی که جنبه ترجمه دارد خواه ناخواه این مسائل را در خود دارد؛ به عنوان مثال پیش از انقلاب کتابی در دانشگاه به نام «جامعه شناسی» تدریس می‌شد که حتی یک کلمه هم از خدا و مذهب در آن وجود نداشت بلکه در مورد مذهب و پیدایش آن به جهل و ترس بشر تمسک کرده بود.

ایشان با اشاره به این که یکی از وظایف مهم نهاد نمایندگی ولی فقیه این است که کتاب هایی که جنبه ترجمه دارد را به خوبی بررسی کند، ابراز داشتند: شما می‌توانید با بررسی دقیق، جاهایی از کتاب های ترجمه ای را که فرهنگ ضد دین و سکولار را ترویج می‌کند، شناسایی و از کتاب حذف کنید.

حضرت آیت الله العظمی مکارم‌شیرازی تأکید کردند: مسأله دیگر آن است که آینده کشور به دست کسانی است که از حوزه و دانشگاه فارغ التحصیل می‌شوند و اگر این دو با یکدیگر هماهنگی و اتحاد نظر داشته باشند، وقتی وارد تشکیلات می‌شوند دوگانگی نخواهند داشت.

ایشان عنوان کردند: باید کاری کرد که دو قشر حوزوی و دانشگاهی با یکدیگر کاملا آشنا شوند چراکه آینده کشور و انقلاب اسلامی در دست این دو قشر است؛ همچنین برای این که از اجرای دقیق اسلام در دانشگاه مطمئن باشیم سه مسأله استاد، برنامه و کتاب درسی اهمیت زیادی دارد.

معظم له با بیان این که این سه مسأله با یکدیگر در ارتباط هستند، خاطرنشان ساختند: باید نظارت به صورت کلی و دقیق شکل بگیرد چراکه به طور مثال اگر برنامه درست باشد ولی کتاب های خوبی نداشته باشیم به نتیجه نمی رسیم.

ایشان ابراز داشتند: پیش از انقلاب در میان دانشگاه ها این تفکر ترویج می‌شد که افکار روحانیت مربوط به صدها سال پیش است و کسانی که وارد دانشگاه می شوند با مذهب خداحافظی می کنند و هدفشان این بود که هر دو قشر را از هم دور کنند، ولی وقتی با همکاری این دو نهاد بزرگ انقلاب اسلامی رقم خورد فهمیدند که اشتباه کرده اند و به همین جهت بسیار عصبانی بودند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم‌شیرازی عنوان داشتند: خارجی ها روی جدایی حوزه و دانشگاه به ویژه از طریق فضای مجازی تلاش های گسترده ای دارند که این هم از مسائلی است که باید روی آن حساس باشید، چراکه می‌بینید دولت روی فضای مجازی حساسیت چندانی ندارد.

ایشان با اشاره به این که با این وضعیت، ایستادن در مقابل شیطنت های فضای مجازی کار آسانی نیست ولی با شجاعت باید ایستاد، یادآور شدند: در عین حال باید امیدوار باشیم و بدون حالت انفعالی کارهای جدی در این زمینه داشته باشیم.

معظم له عنوان کردند: کار شما ظریف، دقیق و پرمسؤولیت است، ما دانشجویان و حوزویان را فرزندان خود می‌دانیم، برای شما هم دعا می‌کنیم که در این مسیر موفق ومؤید باشید.

captcha