پیام  معظم له به همایش جریان‎های تکفیری؛ علل گرایش و راه‏کارهای مقابله

پیام معظم له به همایش جریان‎های تکفیری؛ علل گرایش و راه‏کارهای مقابله


تشکیل این همایش پرشکوه را در این منطقه با حضور علمای شیعه و اهل سنت و مسئولین به همه شما عزیزان تبریک عرض می کنم و یقین داشته باشد که شرکت در این برنامه و هرگونه فعالیتی در آن جزء ذخایر یوم المعاد شما ان شاءالله خواهد بود.‌

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِين وَ صَلَّی اللهُ عَلَی سَیَّدِنا مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِين وَلا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ اِلاّ بِاللَّهِ الْعَلِىِّ الْعَظيمِ

تشکیل این همایش پرشکوه را در این منطقه با حضور علمای شیعه و اهل‏ سنت و مسئولین به همه شما عزیزان تبریک عرض می‎کنم و یقین داشته باشید که شرکت در این برنامه و هرگونه فعالیتی در آن جزء ذخایر یوم‎المعاد شما ان‎شاءالله خواهد بود. عمل صالحی است که خداوند به این عمل پاداش مناسب عنایت خواهد فرمود.
دلیل آن هم روشن است که امروز بزرگ‎ترین خطری که عالم اسلام را تهدید می‎کند خطر تکفیری‎ها است. اگر یک نگاه به جهان اسلام کنیم، می‎بینیم که همه جا تکفیری‎ها آتش روشن کرده‎اند و بعضی از کشورهای اسلامی را تبدیل به یک ویرانه کرده‎اند. ان‎شاءالله آتش جنگ سوریه خاموش شود، پنجاه سال هم بخواهند ویرانی‎ها را تعمیر کنند شاید نتوانند. اینها در عراق و یمن و جاهای مختلف آتشی روشن کرده‎اند که دامن مسلمین اعم از شیعه و اهل‎سنت را گرفته است و در عراق بیشترین تخریب و کشته‎ها مربوط به بخش شمال است که همه برادران اهل‎سنت هستند و برای آنها سنی و شیعه تفاوتی ندارد. بنابراین اینها خطری برای جهان اسلام هستند. این خطر در جاهایی هم که آتش روشن نشده است، ناامنی ایجاد کرده‎اند؛ کشورهایی مانند ترکیه که گاه و بیگاه جنایاتی را آنجا انجام می‎دهند و خطرهایی را برای مردم به وجود آورده‎اند و در بیرون کشورهای اسلامی هم خطر آنها محسوس است. بنابراین یک خطری برای کل بشریت‏‎اند و همه باید دست به دست هم بدهند تا این خطر برطرف شود.
برای مبارزه با تکفیر سه راه هست. یکی راه نظامی، یکی راه سیاسی و یکی راه فرهنگی. راه‎های سیاسی و نظامی بدون راه فرهنگی نتیجه نمی‎دهد. برای اینکه هر گاه این ها از بین بروند، یک عده دیگری جای آنها می‎آیند. باید طوری جهان اسلام را روشن کرد که این یک انحراف از جهان اسلام است و با روح و جسم اسلام سازگار نیست تا کسی جلب و جذب به این‎گونه افراد نشوند.
الحمدلله بعد از دو کنگره جهانی علیه جریان‎های تکفیری که در شهر قم در دو سال گذشته برگزار کردیم و علمای بزرگ 80 کشور جهان شرکت کردند به ما خبر رسید که جلب و جذب داعش و امثالهم خیلی کمتر شده است و این یعنی کار فرهنگی اثر می‎گذارد. بنابراین شما علما و شخصیت‎ها و مسئولین باید دست به دست هم بدهید و در هر منطقه‎ای خطرات اینها روشن بشود و انحراف و بیگانگی اینها از اسلام و مسلمین روشن بشود.
عزیزان، اسلام دین رحمت است. ما شبانه روز در نمازهایمان خدا را به رحمان و رحیم توصیف می‎کنیم و هر کاری که اینها می‎کنند مباین با این است. دین کشتار و خونریزی و تخریب و تخویف است. اسلام این دین نیست و آخرین سخنی که لازم می‎دانم عرض کنم یک ضرر مهم دیگر آنهاست و آن این که اسلام را در دنیا در نظر عده‎ای بدنام می‎کنند و دشمنان اسلام هم که دلشان می‎خواهد اسلام را مساوی با خشونت معرفی کنند. در حالی که اسلام در دنیا در حال پیشروی است و کار اینها جلوی پیشروی اسلام را می‎گیرد و ما باید ثابت کنیم که اینها بیگانه از اسلام هستند و بنابراین اسلام آیین رحمت است.
اخیراً هم این مساله برای غربی‎ها روشن شده است و پاپ به صراحت گفت که اینها کاری به حقیقت اسلام ندارد و اسلام دین رحمت است و اینها یک اقلیتی نادان و بی‎خبر و جنایت‎کارند و دیگران هم متوجه شده‎اند و در همایش چچن، علمای اسلام جمع شدند و شیخ الازهر رفت و در آنجا با صراحت گفتند که تکفیری‎ها و حتی وهابیت جزء مذاهب اسلامی نیستند و طرفداران وهابیت ناراحت شدند ولی بالاخره این مطلب بیان شد. بنابراین اینها از اسلام جدا هستند.
امیدوارم با این برنامه ‏ها این مساله باز هم دامنه بیشتری پیدا کند و آگاهی بیشتری به مردم داده شود و ان شاء الله برنامه ‏های فرهنگی و سیاسی و نظامی دست به دست هم بدهد و ریشه تکفیری‎ها کنده شود و اسلام و مسلمین و بلکه جهان از شر آنها نجات پیدا کنند.
از همه شما و دست‎اندرکاران و همه کسانی که برای این همایش زحمت کشیدند صمیمانه تشکر می‎کنم و بدانید برای همه شما از صمیم دل دعا خواهم کرد.

وَاَلسَّلامُ عَلَیكُمْ وَ رَحْمَةُ اللّهِ وَ بَرَكاتُهُ

captcha