انفاق در شرایط فعلی یک وظیفۀ عمومی است / 22 بهمن صحنه ابراز وفاداری مردم به ارزش ها و انقلاب اسلامی است

انفاق در شرایط فعلی یک وظیفۀ عمومی است / 22 بهمن صحنه ابراز وفاداری مردم به ارزش ها و انقلاب اسلامی است


به همه عرض می کنیم در این شرایط سخت دست به دست هم دهند تا از مشکلات عبور کنیم، در گوشه و کنار مشکلات فراوان است و اگر یکدل باشیم و در مقابل فشارها و مشکلات پایداری داشته باشیم و با تدبیر عمل کنیم از این بحران ها گذر خواهیم کرد‌

حضرت آیت‌ الله العظمی مکارم شیرازی در سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) در مجلس سوگواری که با حضور اقشار مختلف مردمی و علما و روحانیون در مدرسه امام امیرالمؤمنین(ع) برگزار شد، به تبیین فضائل و مناقب حضرت صدیقه طاهره(س) پرداختند.

ایشان با اشاره به برگزاری باشکوه مراسم اربعین و ایام شهادت حضرت زهرا(س) طی سالیان اخیر، این مساله را توفیقی برای مسلمانان و شیعیان جهان دانستند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با بیان این که حضرت زهرا(س) فضائل بسیاری دارند، یادآورشدند: حتی در کتب اهل سنت نیز روایات زیادی درباره فضیلت حضرت زهرا(س) آمده است.

معظم له با اشاره به روایتی از صحیح بخاری «أَمَا تَرْضَیْنَ أَنْ تَکُونِی سَیِّدَةَ نِسَاءِ أَهْلِ الجَنَّةِ، أَوْ نِسَاءِ المُؤْمِنِینَ» و روایتی دیگر با مضمون مشابه از مستدرک الصحیحین از منابع اهل سنت، تصریح کردند: فضائل آن حضرت به گونه ای است که اهل سنت و حتی کسانی که به ایشان علاقه ای نداشتند نیز به آن اذعان دارند.

ایشان اضافه کردند: درمیان فضائل حضرت زهرا(س) خطبه های حضرت جایگاه ویژه ای دارد، خطبه معروف ایشان که به نام فدکیه شهرت یافته یک هفتم آن دربارۀ فدک است، در این خطبه مسائل زیادی از جمله توحید، نبوت، امامت، مسائل سیاسی زمان و ترویج اسلام مطرح شده است.

معظم له اضافه کردند: حضرت صدیقه طاهره(س) در این خطبه فصیح ترین و بلیغ ترین عبارات را بکار برده اند، این خطبه بسیار با برکت است و اگر کتب و شرح های متعدد درباره آن نوشته شود بجاست؛ چراکه در طول تاریخ همین خطبه ها بود که شیعه را حفظ کرد.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی افزودند: یکی از تفاوت های شیعه و اهل سنت این است که ما احکام را تابع مصالح و مفاسد می دانیم؛ ائمه معصومین(ع) حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) مصالح و مفاسد را بیان کردند و دخت نبی گرامی اسلام نیز در خطبه معروف خود حدود بیست حکم و مصالح و مفاسد آن را بیان کردند.

ایشان با اشاره به فرازی از آن خطبه به تبیین برکات انفاق در جامعه پرداختند و گفتند: یکی از مهم ترین فوائد انفاق در جامعه این است که روح انسان را پاک می کند، انفاق صفت های رذیله ای همچون بخل، حرص، حسد و وابستگی به دنیا را از وجود انسان دور می کند.

معظم له با استناد به آیه شریفه «مَثَلَ الذِین ینفِقُونَ أَموَالَهُمْ فی سبیل اللّهِ کمَثَلِ حَبّةٍ أنْبَتَتْ سَبْعَ سَنَابِلَ فِی کلِّ سُنْبُلَةٍ مِائةُ حَبَّةٍ واللّهُ یضاعِفُ لِمَنْ یشَاءُ واللّهُ واسعٌ علیمٌ» یادآورشدند: انسان با انفاق پرورش پیدا می کند؛ انفاق قبل از این که در دست انسان نیازمند قرار گیرد، در دست خداست و خیرش در وهله اول عاید انفاق کننده می شود.

ایشان با تاکید بر لزوم توجه به انفاق در جامعه اسلامی، گفتند: الان در شرایط سختی هستیم و با توجه به این که در آستانه عید نوروز قرار داریم عده ای از مردم شرایط بسیار سختی دارند و باید به آنها کمک کرد.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی تحریم های خارجی، بی انصافی برخی تجار و کبسه و بی تدبیری ها و عدم مدیریت صحیح را از جمله عوامل بروز مشکلات اقتصادی و معیشتی در کشور دانستند.

معظم له با انتقاد از سیستم بانکی کشور، تصریح کردند: بانک ها با وضعیتی که ایجاد کرده اند، مردم را بیچاره کرده و به خاک سیاه نشانده اند؛ به اسم تسهیلات قرض الحسنه و به جای این که چهار درصد کارمزد برای طول دوره بازپرداخت تسهیلات دریافت کنند، هرسال 4 درصد دریافت می کنند و در پایان سال پنجم بیست درصد سود از باقیمانده از مردم دریافت می کنند، این رباخواری آشکار است که به نام قرض الحسنه انجام می شود.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی ابراز داشتند: ما چهل سال از انقلاب را پشت سر گذاشته ایم و اکنون در حساس ترین شرایط هستیم، اگر مردم متحد نباشند و مسؤولان هوشیارتر و بیدارتر از گذشته در مقابل تحریم ها قد علم نکنند و استقامت نکنند، دچار مشکل می شویم.

ایشان اضافه کردند: به همه عرض می کنیم در این شرایط سخت دست به دست هم دهند تا از مشکلات عبور کنیم، در گوشه و کنار مشکلات فراوان است و اگر یکدل باشیم و در مقابل فشارها و مشکلات پایداری داشته باشیم و با تدبیر عمل کنیم از این بحران ها گذر خواهیم کرد.

معظم له تاکید کردند: در شرایط سخت اقتصادی افرادی که تمکن مالی دارند و نیز خیرین محترم باید به کمک نیازمندان و محرومان بشتابند تا باری از مشکلات برداشته شود.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود آحاد ملت را به حضور در راهپیمایی 22 بهمن فراخواندند و گفتند: همه می دانیم که در کشور مشکلاتی داریم و البته این مشکلات قابل حل است؛ آمریکایی ها با تحریم های ظالمانه می خواهند مردم را آزمایش کنند که آیا تحریم ها مردم را از انقلابشان دور ساخته یا نه؟ و مردم با حضور پرشور در راهپمایی ثابت می کنند علی رغم مشکلاتی که دارند و نسبت به آن اعتراض هم می کنند اما عملا به اسلام، انقلاب و ارزش ها وفادار هستند و کاری نمی کنند که دشمن خوشحال شود.

captcha