دولت برای بازار نابسامان کاغذ و کتاب فکری بکند

دولت برای بازار نابسامان کاغذ و کتاب فکری بکند


متاسفانه بخشی از افراد جامعه چندین ساعت در فضاهای مجازی و شبکه های مجازی وقت خود را تلف می کنند؛ آن هم فضا و شبکه هایی که سراسر اخبار و مطالب دروغ منتشر می کنند‌

حضرت آیت ‌الله العظمی مکارم شیرازی امروز در جلسه درس خارج فقه خود که با حضور طلاب و روحانیان در مسجد اعظم برگزار شد، از وضع نابسامان بازار کتاب و نشر انتقاد کردند.

ایشان با اشاره به این که مساله کتاب به مشکل بزرگی برخورده است، گفتند: به دلائل مختلف کتابخوان در جامعه ما کم شده است، هر اندازه کتابخوان در جامعه کم شود به همان اندازه جامعه عقب گرد فرهنگی و دینی می کند.

معظم له یکی از علت های بی رونق شدن کتابخوانی در جامعه را فضای مجازی دانستند و گفتند: متاسفانه بخشی از افراد جامعه چندین ساعت در فضاهای مجازی و شبکه های مجازی وقت خود را تلف می کنند؛ آن هم فضا و شبکه هایی که سراسر اخبار و مطالب دروغ منتشر می کنند.

ایشان بیان داشتند: اخیرا صدای آمریکا خبری درباره ما منتشر کرده بود که در چند خط بیش از ده دروغ وجود داشت، واقعا اینها مهارت دارند در دروغ گفتن.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی عامل دیگر کم شدن کتابخوان در جامعه را گرانی کاغذ و کتاب دانستند و گفتند: مردم در شرایط سخت اقتصادی به سر می برند و نمی توانند کتاب های گران بخرند و همین مساله باعث فاصله بین آنها و کتاب شده است.

ایشان اضافه کردند: شخص مطلعی می گفت دولت ارز با نرخ چهار هزار و دویست تومان در اختیار تجار می گذارد و آنها کاغذ وارد می کنند اما با قیمت چندین برابر می فروشند، اگر این واقعیت داشته باشد چرا نظارتی از سوی دولت صورت نمی گیرد؟

معظم له خواستار نظارت دقیق تر بر این روند از سوی دولت شدند و افزودند: متاسفانه عده زیادی از ارز دولتی استفاده می کنند، یا پولش را به بازار نمی آورند و یا اجناس را با قیمت های چندین برابر به مردم می فروشند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی، وزارت ارشاد را مسؤول مستقیم رسیدگی به این موضوع دانستند و بیان کردند: به عقیده ما نظارت در این بخش ضعیف است، برخی هم معتقدند اصلا نظارتی وجود ندارد؛ ما پیغام داده ایم، قول هم داده اند اما تاکنون اتفاقی نیفتاده است.

ایشان با تاکید بر این که دولت باید ماجرای کاغذ را حل کند، خوراک روحی و معنوی جامعه و مردم را به مراتب مهم تر از خوراک جسمی دانستند و افزودند: امیدواریم این تذکرات موثر واقع شود.

captcha