توصیه های مهم حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی خطاب به عزاداران و هیات ها/ راه اندازی رادیو محرم ابتکاری ارزشمند است

توصیه های مهم حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی خطاب به عزاداران و هیات ها/ راه اندازی رادیو محرم ابتکاری ارزشمند است


علی رغم گذشت سالیان طولانی نه تنها واقعه عاشورا کمرنگ و ضعیف نشده بلکه سال به سال برنامه های عاشورا، عزاداری و مراسم اربعین با شکوه و عظمت بیشتر برگزار می شود؛ این مساله نشان می دهد که این واقعه و قیام برخلاف سایر حوادث تاریخی با اهداف مادی گره نخورده بود‌

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در آیین آغاز به کار رادیو محرم که در شبستان امام خمینی(ره) حرم کریمه اهل بیت(ع) برگزار شد، با تسلیت فرا رسیدن ایام عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) محرم را سرمایه ای بزرگ برای شیعیان و مسلمانان دانسته و تاکید کردند: این سرمایه بزرگ و گنجینه معارف باید به خوبی مورد استفاده قرار گیرد.

ایشان خاطرنشان کردند: علی رغم گذشت سالیان طولانی نه تنها واقعه عاشورا کمرنگ و ضعیف نشده بلکه سال به سال برنامه های عاشورا، عزاداری و مراسم اربعین با شکوه و عظمت بیشتر برگزار می شود؛ این مساله نشان می دهد که این واقعه و قیام برخلاف سایر حوادث تاریخی با اهداف مادی گره نخورده بود.

معظم له اظهار داشتند: محرم و عاشورا با مفاهیمی گره خورده که انسان روز به روز نیاز بیشتری به آن دارد. مساله آزادگی، هیهات من الذله و مبارزه با زورگویان و طغیان گران و گسترش عدالت در جهان مفاهیم موجود در عاشورا است که هر روز نیاز بیشتری به آن احساس می شود.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با بیان این که مکتبی جز مکتب امام حسین(ع) و عاشورا نمی تواند این زنجیر اسارت را کنار بزند، فرمودند: عاشورا و محرم را هیچ کس و هیچ قدرتی نمی تواند محو کند. گستردگی و عظمت این حرکت به صورت خودجوش و بدون تبلیغ بیشتر می شود، ما افتخار می کنیم که چنین مکتب و سرمایه ای داریم.

ایشان با تاکید بر حراست و پاسداری و بهره برداری عظیم از این سرمایه ارزشمند، اظهار داشتند: محرم و عاشورا جاذبه ای دارد که همه گروه ها و اقشار و اقوام و جناح ها را جمع می کند؛ این حلقه اتصال سرمایه مهمی است و باید همه جناح ها و گروه ها از آن استفاه و فاصله ها را کم کنند و در مقابل دشمن خارجی بایستند تا اگر نگرانی هایی هست در پرتو نام امام حسین و عاشورا و محرم برطرف شود. 

معظم له در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم توجه همگان به پیام ها و اهداف عاشورا، خاطرنشان کردند: در این مسیر سه گروه مسؤولیت سنگین دارند؛ گروه نخست خطبا هستند که باید پایه های اعتقادی مردم را محکم کنند. اگر امروز مشاهده می کنیم سوء استفاده های کلان می شود چون پایه های اعتقادی ضعیف شده است.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی رانت خواری ها، کارهای خلاف و سوء استفاده ها را ناشی از تضعیف جنبه های اعتقادی و باورهای ایمانی دانسته و تاکید کردند که خطبا باید اصول اعتقادی جامعه و مردم را تقویت کنند، مردم را به وظایف شرعی شان آگاه و آنها را در مقابل دشمنان اسلام بسیج کنند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی دسته دومی که در این مسیر مسؤولیت دارند را مداحان دانست و خطاب به آنان یادآورشدند: مداحان عزیز از اشعار خوب، دارای هدف و از سبک های معقول و متناسب استفاده کنند و مردم را به امام حسین و اهداف ایشان پیوند دهند.

ایشان بیان کردند: دسته سوم روسای هیات ها هستند، از اسراف و تبذیر بپرهیزند، چشم و هم چشمی نداشته باشند و اجازه ندهند هیات شان ابزار دست افراد سیاست باز شود.

معظم له در ادامه راه اندازی رادیو محرم را ابتکاری خوب و ارزنده از سوی صدا و سیما دانسته و از دست اندرکاران آن تقدیر کرد و فرمودند: فعالیت درست این رادیو می تواند هماهنگی خوبی در میان هیات ها و گروه ها ایجاد کند و می تواند یک دانشگاه باشد. امیدواریم رادیو محرم بتواند مسؤولیت خود را در پیشگاه شهیدان کربلا انجام دهد.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی خطاب به دست اندرکاران این رادیو فرمودند: گروهی از فضلای حوزه را دعوت کنید تا بر برنامه ها نظارت لازم صورت گیرد.

ایشان در بخش پایانی سخنان خود با بیان توصیه هایی خطاب به عزاداران حسینی، قربانی کردن گوسفند جلوی هیات ها را به دلیل مسائل بهداشتی و شرعی نادرست خواند و فرمودند: اگر هیات ها می خواهند این کار را صورت دهند حتما مسائل بهداشتی و شرعی را رعایت کنند.

ایشان همچنین بیان داشتند: در برگزاری مجالس عزاداری باید رعایت حال همسایگان نیز صورت گیرد، صدای بلندگوها به گونه ای تنظیم شود که اگر خدای ناکرده همسایه ای دچار کسالت و بیماری است، اذیت نشود.

معظم له همچنین هیات های مذهبی را به دوری از رقابت و چشم و هم چشمی ها و پرهیز از اسراف و تبذیر توصیه کردند.

captcha