انتقاد حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی از گرانی های افسار گسیخته / مسؤولان دغدغه روز و شب شان حل مشکلات اقتصادی و معیشتی باشد

انتقاد حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی از گرانی های افسار گسیخته / مسؤولان دغدغه روز و شب شان حل مشکلات اقتصادی و معیشتی باشد


مسؤولان محترم بدانند این روزها در هر جلسه ای که می نشینیم سخن از گرانی است؛ آن هم گرانی افسارگسیخته و حتی بالای صد درصد  در این شرایط واقعا اقشار آسیب پذیر جامعه از جمله کارگران، کارمندان شرایط بسیار سختی دارند؛ تاکید می کنیم مسؤولان این موضوع را جدی بگیرند؛ شوخی نیست، یک مساله سرنوشت ساز است‌

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در ابتدای جلسه درس خارج فقه خود که با حضور طلاب و فضلای حوزه در مسجد اعظم قم برگزار شد، با انتقاد از گرانی های افسار گسیخته در جامعه، خواستار اتخاذ تدابیر عاجل برای حل مشکلات مردم شدند.

ایشان با بیان این که بحث روز مردم و جامعه ما در همه محافل گرانی است نه مسائل دیگر، فرمودند: مسؤولان محترم بدانند این روزها در هر جلسه ای که می نشینیم سخن از گرانی است؛ آن هم گرانی افسارگسیخته و حتی بالای صد درصد.

معظم له افزودند: در این شرایط واقعا اقشار آسیب پذیر جامعه از جمله کارگران، کارمندان شرایط بسیار سختی دارند؛ تاکید می کنیم مسؤولان این موضوع را جدی بگیرند؛ شوخی نیست، یک مساله سرنوشت ساز است.

ایشان ادامه دادند: هر روز می شنویم فلان کالا و محصول گران تر شده است؛ توصیه و تاکید ما به مسؤولان محترم این است که شب و روز باید فکرشان این باشد که راه حلی برای این مشکلات پیدا کنند، دلخوش نکنند به این که همه اینها منتسب به فشارهای خارجی است.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی خواستار تدابیر سنجیده و دقیق مسؤولان برای مبارزه با گرانی و حل مشکلات جامعه شد و فرمودند: اگر ما اینها را جدی نگیریم خدایی ناکرده پیامدهای نامطلوبی خواهد داشت.

ایشان افزودند: هرچند مردم به دلیل ایمانی که به اسلام و نظام دارند، مشکلات را تحمل و در مقابل آن مقاومت می کنند، اما بالاخره باید فکری کرد و راه چاره ای در پیش گرفت؛ امیدواریم مسؤولان این موضوع را جدی بگیرند، تا به حال هرچه دور هم نشسته اند نه از دولت، نه از مجلس و نه از قوه قضاییه خبری نشد.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در ادامه همین بخش از سخنان خود توصیه هایی خطاب به کسبه و تجار بیان و تصریح کردند: در این گرانی گروهی از تجار و کسبه هم سهیم هستند؛ برخی از اینها تا می شنوند دلار گران شده، اجناس خود را پنهان و احتکار می کنند و اجناس را به قیمت های بالا به مردم می فروشند، مسائلی که هیچ ارتباطی به ارز ندارد اما متاسفانه مشاهده می کنیم که برخی در گران فروشی مسابقه می دهند.

وی با بیان روایتی از پیامبر گرامی اسلام، محتکران را در حکم ملعون دانست و خاطرنشان کردند: در روایت داریم که محتکران به بیماری صعب العلاج و افلاس دچار می شوند و باید پول های بادآورده را صرف درمان بیماری و مسائلی از این دست کنند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی به روایت دیگری از مولا علی(ع) خطاب به مالک اشتر اشاره و فرمودند: حضرت خطاب به مالک می فرمایند «گروهی از مردم گرفتار بخل و احتکار هستند، به این محتکران هشدار بده و نصیحت شان کن و اگر گوش ندادند مجازات شان کن».

معظم له با تاکید بر لزوم مقابله با محتکران، فرمودند: باید اجناس احتکار شده به قیمت عادلانه در بازار توزیع شود و نباید تنها به توقیف آن اجناس اکتفا کرد.

ایشان با بیان این که امروز ما در معرض یک امتحان الهی هستیم، یادآور شدند: باید دید چه افرادی به وظیفه عمل می کنند و چه افرادی برق اسکناس ایمان شان را می برد. امیدوارم همه خدا را در نظر بگیرند، روزی دهنده را خدای متعال بدانند و توجه داشته باشند که پولی که از مسیر نامشروع بدست می آید برکتی در آن نخواهد بود.

captcha