متن نامه حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (دام ظلّه) به جناب شیخ دکتر احمد طیب، شیخ الأزهر شریف

متن نامه حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (دام ظلّه) به جناب شیخ دکتر احمد طیب، شیخ الأزهر شریف


پیشنهاد می کنیم کنفرانس علمی با حضور برجسته ترین علمای دو مذهب شیعه و سنی برگزار شود تا مهم ترین موانع وحدت اسلامی مورد بررسی قرار گرفته و از سوی دیگر مهم ترین اقدامات لازم برای تقویت وحدت اسلامی طرح گردد و در پایان، نتایج این کنفرانس علمی، به صورت مصوبات الزام آور، برای همگان مورد عمل قرار گیرد.‌

اخیرا در ماه مبارک رمضان طی سی شب آقای دکتر احمد الطیب شیخ الازهر بحثهایی پیرامون اختلاف شیعه و سنی داشتند که از برخی رسانه ها پخش شد و پیشنهاد نمودند که علماء شیعه و اهل سنت در کنار هم بنشینند و راجع به مسائل اختلافی صحبت کنند و راهی برای همزیستی مسالمت آمیز دو مذهب پیدا کنند.
و کرارا در سخنانشان که از رسانه ها پخش شده این دعوت را تکرار کردند و اتفاقا حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی هم طی نامه ای ـ ضمن تشکر از اهتمام ایشان به وحدت میان شیعه و سنی بود ـ مطالب خیلی مهم و اساسی را خدمت ایشان ارسال فرمودند و هم اکنون در انتظار پاسخ آن هستند.
اما با توجه به این که سخنان ایشان بازتاب گسترده ایی در رسانه ها داشت حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی فرمودند: ما هم آن نامه را که خصوصی بوده به ناچار رسانه ای کنیم تا برای همگان معلوم شود ما هم طرفدار همین پیشنهادیم و قبلا نیز حمایت خود را از آن ابراز داشته ایم.
معظّم له افزودند: ولی تصور ما این است که ضرورتی ندارد در آغاز مراجع دینی و شیخ الازهر حضور بهم رسانند؛ بلکه ابتدا علماء بزرگی که در سطوح دیگر هستند جلسات مشترکی تشکیل دهند و زمینه را برای شرکت علمایی که در سطح بالا هستند فراهم کنند امیدواریم جناب آقای دکتر طیب شیخ الازهر، جواب مثبت به این پیشنهاد بدهند تا مقدمات آن فراهم گردد.
متن نامه ای را که معظّم له به ایشان به صورت خصوصی نوشته بودند هم به صورت عربی و فارسی که اکنون آن را رسانه ای می کنیم از این قرار است:


باسمه تعالی

به: جناب شیخ دکتر احمد طیب، شیخ الازهر شریف
در آغاز، به دلیل بیانات سرشار از متانت شما در ویژه برنامه تلویزیونی «حدیث شیخ الازهر» در ماه رمضان سال جاری، که با موضوع اختلافات شیعه و سنی درباره امامت و صحابه بود، از جنابعالی سپاسگزاری می کنم. و از تلاش پیوسته شما در تحقق وحدت میان مسلمانان تشکر می نمایم.
ما از برخی سخنان جنابعالی بسیار خرسندیم؛ از جمله اینکه فرمودید: شیعه و سنی، دو بال امت اسلامی هستند و آنچه که اکنون بین شیعه و سنی اتفاق می افتد، تلاشی است برای ضربه زدن به مسلمانان از طریق سلاح ( کشتار و جنگ مذهبی)؛ و اینکه «تا زمانی که شیعه و سنی به شهادتین ایمان داشته باشند، الازهر میان شیعه و سنی تفاوتی قائل نیست». این سخنان شما در راستای رویه الازهر شریف در نشر مفاهیم اعتدال فکری و اعتقادی می باشد اما اجازه بدهید درباره این برنامه تلویزیونی چند نکته را بیان کنم:
اول: در رابطه با مسأله دشنام و بدگوی به برخی صحابه علاوه بر برخی از فضلای شیعه، - چنانکه جنابعالی اشاره کردید – باید گفت، همه مراجع شیعه نیز از این کار برائت می جویند. فقط ممکن است برخی از مردم عوام شیعه که در خور توجه نیز نیستند، به این کار مبادرت می نمایند.
دوم: ما بر این باوریم که برخی نکات بیان شده از سوی جنابعالی در این برنامه تلویزیونی در خصوص باورها و اعتقادات شیعه، قابل بحث و مناقشه است.
همچنین با وجود احترام فراوانی که برای جنابعالی قائل هستیم، بر این باوریم که طرح این مطالب از طریق رسانه ها، موجب افزایش اختلافات میان شیعه و سنی می شودو بسیاری از دشمنان اسلام همین مطالب را دستمایه اهداف خودشان خواهند نمود. ای کاش، این مسائل در جلسات علمی و غیر علنی و با حضور علمای دو مذهب شیعه و سنی، طرح و بررسی می شد، نه در رسانه گروهی.
از این رو، پیشنهاد می کنیم کنفرانس علمی با حضور برجسته ترین علمای دو مذهب شیعه و سنی برگزار شود تا مهم ترین موانع وحدت اسلامی مورد بررسی قرار گرفته و از سوی دیگر مهم ترین اقدامات لازم برای تقویت وحدت اسلامی طرح گردد و در پایان، نتایج این کنفرانس علمی، به صورت مصوبات الزام آور، برای همگان مورد عمل قرار گیرد.
امیدوارم جنابعالی نیز این پیشنهاد را بپذیرید تا شیعیان ناچار نشوند از طریق رسانه های گروهی و شبکه های ماهواره ای به اشکالات بیان شده از سوی شما نسبت به مذهب شیعه، پاسخ دهند.
در پایان بار دیگر از شما تشکر می کنم که مسیر وحدت میان مسلمانان را همچنان ادامه می دهید. برای جنابعالی توفیق و لطف بیشتر الهی را خواستارم.
قم ـ ناصر مکارم شیرازی
29 رمضان المبارک 1436

برچسب ها :
captcha